Reklama
Rozwiń

Czy meteoryty ociepliły klimat Marsa?

Badacze uważają, że rozwiązali wieloletnią tajemnicę tego, skąd wzięły się chmury na Marsie. Według nich stało się to dzięki kosmicznemu gruzowi, który odpowiada za zmianę klimatu planety.

Publikacja: 24.06.2019 15:27

Czy meteoryty ociepliły klimat Marsa?

Foto: NASA

Astronomowie od dawna obserwują chmury w środkowej części atmosfery Marsa, która zaczyna się około 30 kilometrów nad powierzchnią planety, ale nie mieli pojęcia, w jaki sposób powstały.

Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience, bada te zmętnienia atmosfery i sugeruje, że istnieją dzięki zjawisku zwanemu „dymem”, który pozostawiają meteoryty lecące w kierunku powierzchni czerwonej planety. Ten „dym” to w istocie cząstki meteorytu oderwane od jego powierzchni podczas pokonywania górnych warstw atmosfery. Ustalenia te zwracają uwagę, że planety i ich wzorce pogodowe nie są izolowane od otaczających je układów słonecznych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS