Od 2016 roku statek kosmiczny Juno krąży wokół Jowisza, skanując atmosferę i oznaczając jego pole magnetyczne i grawitacyjne. 

Na pokładzie znajduje się także JunoCam, specjalnie zaprojektowana kamera, która wysyła na Ziemię obrazy planety. 

- Nie mamy oficjalnego zespołu naukowców zajmujących się obrazowaniem, więc zwróciliśmy się do społeczności, aby nam pomogli - powiedziała Candice Hansen-Koharcheck, odpowiedzialna za JunoCam.

NASA

Gdy materiały dotrą na naszą planetę, są w nieobrobionej formie przekazywane osobom, które chcą je odpowiednio przygotować. Do stworzenia kolorowej fotografii potrzebna jest odrobina wiedzy w dziedzinie obróbki zdjęć.

- Nie wiem, co byśmy bez nich zrobili - mówi Hansen-Koharcheck. - Przez ostatnie dwa lata zdawaliśmy się na nich jako na ważnych członków naszego wirtualnego zespołu - dodaje.

NASA

Wśród najbardziej zaangażowanych członków społeczności jest Kevin Gill, który na co dzień pracuje w centrum badawczo-rozwojowym NASA w Kalifornie. 

Zanim Gill zaczął obrabiać zdjęcia Jowisza, z miłości do nauki pracował nad zdjęciami Marsa i Saturna.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

Obrazy, które poddawane są obróbce, nie posiadają kolorów poza skalą szarości. Każda osoba, która tworzy finalną fotografię dodaje trochę swojej inwencji. 

Dzięki pracy naukowców-amatorów udało się stworzyć m.in. ostre obrazy cyklonów na biegunach planety.