Trzech chińskich astronautów wystartowało w czerwcu, dokując do stacji kosmicznej, gdzie mają pozostać przez trzy miesiące w najdłuższej jak dotąd załogowej chińskiej misji.

W niedzielę rano dwóch z nich opuściło moduł główny - podała Chińska Agencja Kosmiczna.

Pierwszy z nich, Liu Boming, został przetransportowany za pomocą mechanicznego ramienia do miejsca pracy, a drugi, Tang Hongbo, przeniósł się wspinając się na zewnątrz włazu.

Na opublikowanym nagraniu, w którym Liu opuszcza kabinę, krzyknął: "Wow, tu jest zbyt pięknie".

Ich misja obejmowała wyniesienie kamery panoramicznej na zewnątrz modułu głównego Tianhe, a także testowanie ramienia robotycznego, które będzie używane do przenoszenia przyszłych modułów wokół stacji.

Materiał telewizyjny pokazał astronautów przygotowujących się do spaceru kosmicznego poprzez zakładanie sprzętu i przeprowadzanie kontroli kondycji podczas ćwiczeń.

Członkowie załogi zostali później pokazani jak otwierają właz i wychodzą z modułu, ubrani w nowo opracowane kombinezony, o których mówi się, że ważą około 130 kilogramów.

Jest to pierwszy z dwóch spacerów kosmicznych zaplanowanych na tę misję. Jest to również pierwszy raz od 2008 roku, kiedy chińscy astronauci wyszli ze swoich statków w przestrzeni kosmicznej.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Podobnie jak w przypadku misji z 2008 roku, start pierwszej od prawie pięciu lat załogowej misji Chin jest dla kraju kwestią ogromnego prestiżu, ponieważ Pekin świętuje w tym miesiącu 100. rocznicę powstania partii rządzącej, prowadząc szeroko zakrojoną kampanię propagandową.