Tekst z archiwum tygodnika "Uważam Rze"
Od najdawniejszych czasów ludzie zdawali sobie sprawę z wyjątkowej roli Słońca w ich codziennym życiu. Jego ruch na nieboskłonie regulował dobowy rytm życia starożytnych. Wiedza o energii słonecznej i zmianie jej natężenia w różnych porach roku zapoczątkowała rozwój rolnictwa. Dla większości mieszkańców Ziemi Słońce było przez wieki niezbadanym bytem. Tysiące lat temu zaczęto przypisywać mu cechy boskie. Kult Słońca rozwinął się szczególnie w Egipcie, gdzie nasza gwiazda miała nawet kilku boskich patronów. Wszystkim znany jest bóg Ra, czyli słoneczne bóstwo dzienne. Egipcjanie czcili również Horusa, który był bóstwem wschodu Słońca, oraz Atuma – bóstwo zachodzącego Słońca. W Grecji bóstwami Słońca byli Apollo i Helios, w Japonii Amaterasu, a na terenach słowiańskich Swaróg. W starożytnym Babilonie bogiem dobroczynnego Słońca był Szamasz, a niszczącego – Nergal.
Kult solarny rozwijał się tam, gdzie powstawały silne organizacje państwowe, przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego. Kojarzony jest z rozwojem monarchii i postaciami cesarza lub króla. Słabo rozwinął się natomiast w Afryce (poza Egiptem), w Australii czy obu Amerykach (z wyjątkiem Meksyku). – Rola Słońca w polityce i obrzędach religijnych Majów była znacząca, ale już w samych wierzeniach zdecydowanie mniejsza. Wszystko zależy od okresu i od tego, czy dotyczyło to elity, kupców czy rolników starożytnego państwa Majów – tłumaczy dr Stanisław Iwaniszewski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i jednocześnie profesor archeologii Escuela Nacional de Antropologia e Historia w mieście Meksyk. Majowie obdarzali Słońce mocą sprawczą, możliwością działania niezależnego od ludzi, znali także jego pozycję w momentach przesileń. Nie znali natomiast pojęcia równonocy. Z kolei Aztekowie wierzyli, że Słonce było stworzone na początku istnienia świata poprzez ofiarę z życia bogów.
Największy rozkwit kultu solarnego nastąpił u schyłku Cesarstwa Rzymskiego, na terenie którego w II w. n.e. wprowadzono kult Sol Invictus (Słońce Niezwyciężone). Święto bóstwa obchodzone było w dniu przesilenia zimowego, stąd niektórzy historycy sugerują, że święta Bożego Narodzenia czerpią z tradycji kultu solarnego rzymskiego Sol Invictus i indoirańskiej Mitry.
Słoneczny kalendarz
Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali pozorny ruch Słońca na tle gwiazd do celów praktycznych. – Znamy starsze kalendarze księżycowe, ale dopiero w starożytnym Egipcie zastosowano po raz pierwszy precyzyjny kalendarz słoneczny, którego zasady z grubsza stosowane są do dzisiaj. Egipską rachubą lat posługiwał się jeszcze Mikołaj Kopernik. Dzięki temu mógł łatwo porównywać swoje obserwacje z obserwacjami dokonywanymi nawet w czasach starożytnych – mówi prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dzisiejszy kalendarz słoneczny jest zreformowaną przez papieża Grzegorza XII w 1582 r. wersją kalendarza juliańskiego (opracowanego na życzenie Juliusza Cezara przez greckiego astronoma Sysogenesa w 45 r. p.n.e.), który opierał się na solarnym kalendarzu starożytnych mieszkańców doliny Nilu.