Dane Międzynarodowej Służby Obrotu Ziemi i Systemów Odniesienia (International Earth Rotation and Reference Systems Service, IERS) oraz Obserwatorium Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (United States Naval Observatory, USNO) dotyczące długości dni w ostatnich latach zebrał serwis timeanddate.com poświęcony tematom czasu, stref czasowych i astronomii.
Najkrótsze dni w ostatnich latach
Najkrótszym dotychczas dniem tego roku był 10 lipca, który trwał o 1,36 milisekundy mniej niż 24 godziny. Również 9 lipca był krótszy o 1,23 milisekundy od tradycyjnej doby. Kolejnym krótkim dniem był 22 lipca – o 1,34 milisekundy krótszy niż 24 godziny. O 1,25 milisekundy krócej trwać ma też 5 sierpnia.
Do 2020 roku, jak podaje serwis timeanddate.com, najkrótszy dzień trwał o 1,05 milisekundy krócej niż 24 godziny. Od tego czasu jednak Ziemia biła kolejne rekordy pod tym względem. Najkrótszy do tej pory w historii pomiarów okazał się 5 lipca 2024 roku, który był krótszy o 1,66 milisekundy od standardowych 24 godzin.
Czytaj więcej
Astronomowie odkryli w Układzie Słonecznym niewielkie ciało niebieskie, które znajduje się daleko...
Zegary atomowe mierzą dokładną długość dni na Ziemi
Długość jednego dnia na Ziemi odpowiada pełnemu obrotowi naszej planety wokół własnej osi, który trwa 24 godziny, czyli 86 400 sekund z dokładnością do milisekundy (ms). Ta ostatnia to natomiast 0,001 sekundy. Aby lepiej uzmysłowić sobie, jaki to czas, specjaliści ze wspomnianego serwisu timeanddate.com podają, że mrugnięcie okiem trwa 100 milisekund.