Teleskop uwiecznił gaz i pył wyrzucane w przestrzeń kosmiczną przez ogromną gwiazdę Wolf-Rayet 124.
Obserwowana przez teleskop gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Strzelca i jest 30 razy masywniejsza od Słońca. Według NASA gwiazda wyrzuciła już w przestrzeń materiał, który stanowiłby masę 10 gwiazd takich jak Słońce.
- To co widzimy na tym pięknym nowym zdjęciu, to środek gwiazdy - mówi Amber Straughn z NASA.
Czytaj więcej
Astronomie po raz pierwszy wykorzystali Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do wykonania bezpośredniego zdjęcia egzoplanety, czyli planety znajdującej się poza Układem Słonecznym. Fotografię opublikowała NASA.
Straughn dodała, że światło emitowane przez gwiazdę dociera do Ziemi po 15 tysiącach lat.
- Pod koniec cyklu życia gwiazdy wyrzuca ona materiał składający się na jej zewnętrzną powłokę w przestrzeń - podkreśliła.
Pył rozprzestrzenia się po kosmosie i ostatecznie stworzy planety
Amber Straughn
"Jedną z najpiękniejszych koncepcji w astronomii" Straughn nazwała stwierdzenie, że "żelazo w naszej krwi i wapń w naszych kościach dosłownie wykuły się wewnątrz gwiazdy, która eksplodowała miliardy lat temu".
- I to właśnie widzimy na nowym zdjęciu. Pył rozprzestrzenia się po kosmosie i ostatecznie stworzy planety. W rzeczywistości stąd się wzięliśmy - dodała.
W ubiegłym roku Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał swoje pierwsze zdjęcie planety znajdującej się poza Układem Słonecznym. Teleskop rozpoczął swoją misję 25 grudnia 2021.