Zbudowany dla rosyjskiego Ministerstwa Obrony statek kosmiczny, został wystrzelony na orbitę podczas startu rakiety Sojuz-2.1v z kosmodromu Plesieck - poinformował departament informacji i komunikacji masowej ministerstwa. „Wystrzelona wczoraj, 1 sierpnia 2022 r., o godzinie 23:25 (czasu moskiewskiego) z kosmodromu testowego Plesieck w regionie Archangielska, lekka rakieta nośna Sojuz-2.1v, z powodzeniem wystrzeliła statek kosmiczny na orbitę w zaplanowanym przez Rosję czasie” - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Rosja po 2024 wycofuje się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stworzy własną

Warto zauważyć, że start rakiety i wystrzelenie statku kosmicznego na orbitę odbyły się w trybie normalnym. Po wejściu na orbitę docelową statkowi kosmicznemu nadano numer seryjny Kosmos-2558. O godzinie 23:34 czasu moskiewskiego, głowica kosmiczna z satelitą oddzieliła się od drugiego stopnia rakiety.

Czytaj więcej

Elon Musk upokorzył Moskwę

Nie jest to pierwszy raz, kiedy podczas trwającej w Ukrainie wojny rosyjski satelita wojskowy, którego przeznaczenie jest tajne, zostaje wystrzelony na orbitę. Ostatnio do podobnego startu doszło w maju bieżącego roku.