Obecnie najbardziej znane zawody łazików marsjańskich, konstruowanych przez studenckie zespoły, to University Rover Challenge (URC) i European Rover Challenge (ERC). Pierwsze odbywają się od 2007 roku w amerykańskim stanie Utah, drugie od 2014 roku w Polsce.

Twórcy ligi zamierzają dołączyć do grona najważniejszych zawodów także Asian Rover Challenge - ARC, które miałby się odbywać w jednym z państw azjatyckich, ale ich lokalizacja nie jest jeszcze przesądzona, ponieważ w grę wchodzi też Australia. W związku z rosnącą popularnością obydwu konkursów, ich dyrektorzy - Lukasz Wilczyński (ERC) i Kevin Sloan (URC) - powołali ligę Rover Challenge Series, którą będzie zarządzała globalna organizacja The Mars Society.

- Mamy coraz więcej zespołów. W pewnym momencie nastąpi sytuacja, gdy obydwa konkursy nie będą w stanie przyjąć nowych zespołów. Będziemy mogli dopuszczać do nich tylko najlepszych i organizować jakąś formę eliminacji. Obecnie tylko w Polsce jest 26 zespołów, które konstruują łaziki marsjańskie - wyjaśnia dyrektor ERC Lukasz Wilczyński.