Reklama
Rozwiń

Europejska Agencja Kosmiczna przyspiesza prace nad sondą

Europejska Agencja Kosmiczna przyśpiesza prace nad konstrukcją sondy, która zbada warunki panujące podczas szybkiego wchodzenia z kosmosu w atmosferę ziemską.

Publikacja: 23.06.2011 18:56

Kula ziemska widziana z kosmosu

Kula ziemska widziana z kosmosu

Foto: NASA

Wystrzelenie demonstratora sondy planowane jest już na 2013 rok. Ten pojazd w kształcie charakterystycznego klina zostanie umieszczony na wysokości powyżej 400 km. Stamtąd rozpocznie lot na Ziemię.

Zestaw czujników, w jaki będzie wyposażony, powinien naprowadzić inżynierów na nowe pomysły zabezpieczeń dla pojazdów, które wracają z przestrzeni kosmicznej na Ziemię. Dane te posłużą do konstrukcji statku kosmicznego nowej generacji. Także dla tych, które będą przeznaczone do lądowania na innych planetach, w pierwszej kolejności na Marsie.

— Celem misji IXV jest zapewnienie Europie rozwoju ważnych technologii i krok do bardziej ambitnych programów w przyszłości — powiedział Antonio Fabrizi, jeden z dyrektorów wyższego szczebla w ESA.

Fabrizi w Imieniu ESA podpisał kontrakt z firmą Thales Alenia Space z Turynu, na budowę demonstratora sondy podczas odbywającego się właśnie w Paryżu salonu lotniczego. Sonda Intermediate Experimental Vehicle (IXV) wielkości samochodu osobowego w kształcie klina będzie służyła kontynuacjom badań rozpoczętych w roku 1998 — wystrzelono wtedy podobną sondę o nazwie ARD.

Ale podczas gdy ARD miał kształt regularnego stożka, IXV jest inny, posiada klapy i stery do kontroli trajektorii lotu. Płyty ceramiczne mają zapobiec spalaniu w atmosferze.

Sonada wystrzelona zostanie z bazy kosmicznej w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. Rakieta Vega wprowadzi IXV na wysokość suborbitalną. Sonda wyląduje na spadochronie w Pacyfiku. Cała misja powinna trwać około godziny.

 

Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS