Globy krążą wokół gwiazdy Gliese 667c w konstelacji Skorpiona, w odległości 22 lat świetlnych od Ziemi. Gliese 667c jest tzw. czerwonym karłem, gwiazdą trzykrotnie mniej masywną i stukrotnie mniej jasną od naszego Słońca.
Odkrycia dokonano w 2011 r. za pomocą teleskopu Harps zainstalowanego w La Silla w Chile. Zespołem kierowali Guillem Anglada-Escude z niemieckiego Uniwersytetu w Getyndze oraz Mikko Tuomi z brytyjskiego Uniwersytetu w Hertfordshire. Po analizach wykonanych w Laboratorium Astrofizycznym w Grenoble we Francji zostało ono oficjalnie potwierdzone przez ESO.
Wokół Gliese 667 krąży siedem planet, ale tylko trzy ostatnio odkryte znajdują się w takiej odległości od gwiazdy, że temperatura na ich powierzchni pozwala na utrzymywanie się wody w stanie ciekłym.
– Odkrycie jest niezwykłe, zaobserwowano po raz pierwszy trzy potencjalne siedliska życia wokół jednej gwiazdy. W naszym Układzie Słonecznym są tylko dwie takie planety – Ziemia i Mars, przy czym na Marsie wody już nie ma – powiedział, komentując to osiągnięcie prof. Rory Bames z Uniwersytetu w Waszyngtonie.