Urządzenie ArduSat zostanie wystrzelone 4 sierpnia. Jego operatorem jest firma NanoSatisfi założona przez naukowców z Austrii, Belgii i Kanady. Szef firmy Austriak Peter Platzer poinformował podczas konferencji NewSpace, że NanoSatisfi planuje umieszczenie na orbicie do 2017 roku 17 małych satelitów z serii CubeSat. ArduSat będzie pierwszym. Do 2015 wystrzelone zostaną jeszcze dwa urządzenia wielkości 10 cm, ważące zaledwie około 1 kg.
NanoSatisfi cały czas pozyskuje fundusze, na koncie ma już ponad milion dolarów. Pieniądze te zostaną przeznaczone między innymi na stworzenie sieci stacji naziemnych współpracujących z siecią CubeSat.
ArduSat, mimo małych rozmiarów, będzie dobrze wyposażony w sprzęt umożliwiający między innymi wykonywanie zdjęć naszej planety, mierzenie temperatury na jej powierzchni. Znajdują się na nim spektrometr i magnetometr oraz licznik Geigera.
Wszystko to będzie udostępniane chętnym za stosunkowo niewielką opłatą. Zespoły naukowe i edukacyjne (szkoły, uczelnie) zapłacą 95 euro za trzy dni pracy satelity, natomiast pojedyncze osoby prywatne za taki sam okres – 360 euro.
Dla instytucji oraz osób nie orientujących się, co mogłyby robić za pomocą ArduSat, firma NanoSatisfi opracowała listę możliwych zastosowań. Znajdują się na niej takie pozycje jak wykrywanie meteorytów czy obserwowanie powierzchni Słońca.
Pieniądze na ten projekt zostały zebrane w ramach tzw. crowfundingu, finansowania społecznościowego (platforma Kickstarter).