Zamglony Mars

Naukowcy potwierdzili odkrycie przez astronomów amatorów tajemniczej mgły, która przez jakiś czas spowijała Czerwoną Planetę. Nie wiedzą jednak skąd się wzięła.

Publikacja: 21.02.2015 23:01

Naukowcy analizują zdjęcia zrobione w 2012 roku

Naukowcy analizują zdjęcia zrobione w 2012 roku

Foto: materiały prasowe

Mgła po raz pierwszy została dostrzeżona w marcu 2012 roku na południowej półkuli Marsa. Rozciągała się nawet na 1000 km. Wyraźne jasne zamglenia trwały około 10 dni. Miesiąc później pojawiły się ponownie, a potem zniknęły i do dzisiaj się nie pojawiły.

Naukowcy analizują zdjęcia. Piszą o tym w internetowym wydaniu magazynu "Nature" i usiłują rozwikłać przyczynę tajemniczego zjawiska. — Rodzi ono więcej pytań niż odpowiedzi — powiedział dr Antonio Garcia Munoz, planetolog z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jedna z hipotez głosi, że może to chmura złożona z cząsteczek dwutlenku węgla i wody.

— Wiemy, że chmury na Marsie występują, ale do tej pory obserwowano je do wysokości 100 km — powiedział dr Garcia Munoz. Ale pióropusz 200 km km od powierzchni to znaczna różnica. Na tej wysokości atmosfera jest zbyt cienka, a fakt, że obserwowaliśmy je przez 20 dni, jest dość zaskakujący.

Druga z hipotez, jaka rozpatrują naukowcy na łamach "Nature" mówi o tym, że jest to wyjątkowo jasna marsjańska wersja zorzy polarnej.

— W tej części Marsa obserwowaliśmy już zorze — przyznał dr Garcia Munoz. — Ale te zjawiska o których mówimy były znacznie bardziej intensywne, niż te które obserwowaliśmy dotąd zarówno na Ziemi, jak i na Marsie. Trudno przypuszczać, że zorze na Czerwonej Planecie są tysiąc razy mocniejsze niż te, jakie znamy. Jeżeli to rzeczywiście jest zorza, nasza wiedza o atmosferze Marsa jest błędna.

Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne