Reklama
Rozwiń

Cztery wybuchy supernowej

Cztery zdjęcia eksplodującej supernowej znajdującej się w odległych rejonach Wszechświata wykonali astronomowie przy użyciu teleskopu Hubble. Było to możliwe dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego.

Publikacja: 22.03.2015 23:01

Masywna galaktyka zadziałała jak soczewka uginając promieniowanie - w efekcie mamy cztery obrazy wyb

Masywna galaktyka zadziałała jak soczewka uginając promieniowanie - w efekcie mamy cztery obrazy wybuchającej supernowej.

Foto: materiały prasowe

Soczewkowanie grawitacyjne, czyli zakrzywienie promieni światła pod wpływem grawitacji masywnego obiektu kosmicznego wykorzystano do tego typu obserwacji pierwszy raz. — Już 50 lat temu przewidziałem, że supernowa może być obserwowana dzięki soczewkowaniu grawitacyjnemu. Jednak musiało upłynąć wiele lat aby komuś udało się to potwierdzić — powiedział Patrick Kelly, astronom na Uniwersytecie Berkeley w Kaliforni.

Zaobserwowana supernowa znajduje się 9,3 mld lat świetlnych od Ziemi, czyli blisko granicy obserwowalnego Wszechświata. Cztery obrazy dotarły do obserwatorów w różnym czasie w przeciągu kilku tygodni. Jest to wynikiem zakrzywienia spowodowanego obecnością dużej masy — światło supernowej zmierzające w kierunku Ziemi obrało różne trajektorie w trakcie okrążania galaktyki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS