Kosmiczne małżeństwo

Kometa badana przez europejską sondę Rosetta powstała z dwóch części – ustalili naukowcy.

Publikacja: 29.09.2015 13:29

Kosmiczne małżeństwo

Foto: esa.int

67P/Churyumov-Gerasimenko – tak brzmi pełna nazwa ciała niebieskiego, na którym rok temu osiadł lądownik wypuszczony przez sondę Rosetta. Dziś jest to bez wątpienia najlepiej zbadana kometa w Układzie Słonecznym. Zarówno Rosetta, jak i jej lądownik Philae przeprowadziły mnóstwo badań i pomiarów, wbijając się nawet pod powierzchnię komety (nota bene za pomocą przyrządu skonstruowanego przez Polaków).

W toku tych wszystkich obserwacji ustalono między innymi, skąd wziął się dziwaczny kształt komety, przypominający trochę gumową kaczuszkę. Pokazano, że 67P powstała w wyniku kolizji i zlepienia się dwóch brył lodu. Można to było udowodnić dzięki wyraźnym zdjęciom z bliskiej odległości, robionym podczas zbliżania się komety do Słońca. W miarę wzrostu temperatury kolejne warstwy 67P topniały i wyszło na jaw, że geologiczna budowa obu części składowych jest inna. „To tak jakbyś obierał cebulę i zorientował się, że to właściwie zlepione dwie cebule, różnej wielkości i wyrosłe w różnych warunkach" – powiedział Matteo Massironi, jeden z członków ekipy badawczej.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Kosmos
Tajemnicze korony na Wenus. Naukowcy zaskoczeni wynikami badań
Kosmos
Dziwne smugi na powierzchni Marsa. Naukowcy pomylili się co do ich pochodzenia?
Kosmos
Nowe badania Księżyca. „Wynik tak nas zaskoczył, że nie uwierzyliśmy w niego”
Kosmos
Naukowcy spełnili odwieczne marzenie alchemików. Zmienili ołów w złoto
Kosmos
Wszechświat skończy się szybciej, niż zakładano. Ile czasu nam zostało? Nowe badanie