"Troszcząc się o Wasze bezpieczeństwo oraz respektując obowiązujący zakaz organizowania zgromadzeń, informujemy, że Pola Lednickie tego dnia będą zamknięte dla pielgrzymów i nie organizujemy niczego na ich terenie" - informują organizatorzy.

Ale to nie znaczy, że tegoroczne XXIV Ogólnopolskie Spotkania Młodych Lednica 2000 się nie odbędą. Będą, tyle że w internecie. W tym roku pod hasłem „Cały Twój".

Spotkania rozpoczną się o godz. 14.45 Koronką do Miłosierdzia Bożego. O 15.30 konferencja o. Romana Bieleckiego OP, redaktora naczelnego dominikańskiego miesięcznika „W drodze", który będzie tłumaczył, co znaczą słowa „Cały Twój" i jak rozumieć ideę powierzenia się Bogu.

O godz. 19 oficjalne rozpoczęcie XXIV Spotkań Młodych Lednica 2000. Słowa powitania do wszystkich łączących się za pośrednictwem transmisji skierują duszpasterze Wspólnoty Lednica 2000 oraz zaproszeni goście.

O 19.10 - Opowieść o Ofiarowaniu Maryi w świątyni. "Inspiracją do tworzenia tegorocznego Spotkania było życie Matki Bożej. Dlatego tegoroczne Spotkanie rozpoczniemy od wysłuchania historii o dzieciństwie Maryi. Opowieści towarzyszyć będą niezwykłe rysunki na piasku tworzone przez Katarzynę Perkowską" – tłumaczą organizatorzy.

Później błogosławieństwo rodziców, medytacje czy zawierzenie się przez Matkę Bożą Lednicką.

O godz. 20 msza święta z Domu św. Jana Pawła II na Polach Lednickich celebrowana przez Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka.

Godzinę później Apel Jasnogórski – łączenie z Częstochową. "Przeżyjemy go w wyjątkowej łączności Lednicy z Jasną Górą – miejscem, w którym Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński zawierzył Polskę Maryi" – tłumaczą dominikanie. Podkreślają, że dziś na Jasnej Górze nie zabraknie lednickich akcentów.

O godz. 21.30 Gest „Płaszcza Maryi". Poświęcenie i przyjęcie szkaplerza lednickiego. "Podczas misterium oddamy się pod opiekę Maryi, symbolicznie chowając się pod płaszczem Matki Bożej. Będzie to także moment, w którym przyjmiemy poświęcone szkaplerze lednickie" - mówią organizatorzy Spotkań.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

O godz. 21.40 na kanale lednickim na Facebooku Lednica 2000 - przemówienie Ojca Świętego Franciszka. "Każdy z papieży – Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek – co roku kierował przesłanie do młodych zgromadzonych pod Bramą-Rybą. W tym roku także wysłuchamy specjalnego przemówienia Ojca Świętego Franciszka do wszystkich uczestników Spotkania Młodych" – tłumaczą dominikanie.

Po przemówieniu papieża, o 21.45 wspomnienie św. Jana Pawła II. Litania do św. Jana Pawła II, którego setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku.

O godz. 22 adoracja Najświętszego Sakramentu. Akt wyboru Chrystusa. - Silną i trwałą więź z Jezusem zbudować można tylko podczas indywidualnego spotkania, dlatego jak co roku zaprosimy Was do najpiękniejszej rozmowy z Bogiem – adoracji Najświętszego Sakramentu, po której wszyscy wybierzemy Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela – mówią dominikanie.

O godz. 22.20 symboliczne przejście przez Bramę III Tysiąclecia. - W tym roku ten akt będzie miał niepowtarzalny charakter – wszyscy wspólnie, choć symbolicznie, przejdziemy przez Bramę-Rybę, potwierdzając naszą przynależność do Chrystusa – mówią organizatorzy Spotkań Młodych.

Dodają, że w tym roku wszystkie siły koncentrują na tym, by jak najlepiej przygotować transmisję z ośrodka na Polach Lednickich.

"To będzie piękne i niezapomniane spotkanie w Waszych domach! Odwiedzajcie Pola Lednickie od 8 czerwca, by indywidualnie przejść przez Bramę III Tysiąclecia, a za rok spotkamy się tam znów" – wszyscy razem! – zapewniają dominikanie.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku. Pierwsze spotkanie nad jeziorem Lednica przyciągnęło 20 tysięcy osób.

Rok później było ich już dwa razy więcej, a z każdym kolejnym ich liczba jeszcze rosła. Najwięcej pielgrzymów dotarło w pobliże Bramy Ryby w 2004 roku. Było ich wtedy ponad 150 tysięcy.

Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra, który został pochowany na polach lednickich, obok głazu z popiersiem Jana Pawła II.