Dokładnie za rok w Polsce zaczną się pojawiać pierwsze grupy przyjeżdżające na Światowe Dni Młodzieży. Już za kilka dni – w niedzielę 26 lipca – ruszy rejestracja uczestników. Odbywać się będzie online za pomocą specjalnego formularza na stronie www.krakow2016.com. Uczestnicy będą musieli określić m.in., jakim pakietem pielgrzyma są zainteresowani.

– Do wyboru będą warianty: wyżywienie i nocleg, wyżywienie bez noclegu, nocleg bez wyżywienia lub bez noclegu i bez wyżywienia – informuje biuro prasowe ŚDM.

Podczas rejestracji trzeba będzie także zapisać się do określonej grupy językowej. Na tej podstawie młodzież będzie kierowana na specjalne katechezy, które będą się odbywały w ramach ŚDM.

Ile osób może pod koniec sierpnia 2016 r. przyjechać do Krakowa?

– Dokładną liczbę będziemy znali dopiero na początku czerwca przyszłego roku. System rejestracji będzie bowiem działał do końca maja – tłumaczy Dorota Abdelmoula z Sekretariatu Generalnego ŚDM, która odpowiada m.in. za kontakty z zagranicznymi grupami. – Szacujemy, że w liturgii otwierającej Dni Młodzieży może wziąć udział ok. pół miliona osób. Z kolei we mszy świętej na zakończenie, którą będzie odprawiał papież Franciszek, spodziewamy się udziału co najmniej 2,5 mln młodych ludzi – dodaje i wyjaśnia, że wszystko zależy od dokładnego programu papieskiej pielgrzymki.

Dziś – o czym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" – wiadomo jedynie, że Franciszek przyleci do Krakowa 28 lipca i będzie w nim przebywał do 31 lipca. Nie odwiedzi żadnego innego miasta, choć są plany, by złożył wizytę na Jasnej Górze oraz w obozie Auschwitz.

Największą grupę uczestników Światowych Dni Młodzieży będą stanowili zapewne Polacy. Z krajów europejskich licznie przyjadą Włosi (100–120 tys.) oraz Francuzi (30 tys.).

– Bardzo dużo zapytań przychodzi do nas z krajów Ameryki Południowej, Stanów Zjednoczonych i Australii – wymienia Dorota Abdelmoula. – Udziałem w ŚDM zainteresowana jest również młodzież afrykańska z Republiki Środkowoafrykańskiej, Ugandy, Kenii i Konga. Z kontynentu azjatyckiego pojawiają się pytania z Korei Południowej, Filipin, Japonii. Kontaktowała się z nami także grupa z Chin.

Do Krakowa chciałaby również przyjechać młodzież z Wyspy Wielkanocnej, Trynidadu i Tobago, a nawet wyspiarskiej Republiki Vanuatu (Oceania).

– Większych grup spodziewamy się z Ukrainy, Rosji czy Białorusi – dodaje Abdelmoula. Przypomina, że wciąż trwa akcja „Bilet dla Brata", w ramach której zbierane są pieniądze na przyjazd jak największej liczby młodych ludzi ze Wschodu.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą się odbywały od 28 do 31 lipca 2016 roku. Poprzedzający tydzień niektóre grupy spędzą w różnych polskich diecezjach. Młodzież ma m.in. poznawać historię naszego kraju i uczestniczyć w lokalnych uroczystościach religijnych.

Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj