Wywiad z papieżem, którego omówienie agencja opublikowała w poniedziałek, został przeprowadzony w sobotę. Rozmowa trwała 90 minut, 85-letniemu Franciszkowi nie towarzyszyli asystenci.

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się spekulacje, że splot wydarzeń zaplanowanych na drugą połowę sierpnia - w tym spotkanie z kardynałami w celu omówienie nowej konstytucji Watykanu, ceremonia ustanowienia nowych kardynałów oraz wizyta duszpasterska papieża w mieście L'Aquila - może stanowić zapowiedź ogłoszenia przez Franciszka rezygnacji.

L'Aquila związana jest z papieżem Celestynem V, który w 1294 r. zrezygnował z urzędu. Miasto to czterokrotnie odwiedzał papież Benedykt XVI, który swoją rezygnację złożył w 2013 r. Była to pierwsza rezygnacja papieża od XV wieku.

Czytaj więcej

Papież Franciszek: Każdy powinien sobie w sercu odpowiedzieć, co robi dla Ukraińców

Agencja Reutera podała, że papież Franciszek "wyśmiał" pogłoski o swej rzekomej planowanej rezygnacji. - Wszystkie te zbiegi okoliczności sprawiły, że niektórzy pomyśleli, iż wydarzy się ta sama "liturgia" - powiedział Franciszek. - Ale to nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę! - dodał.

Papież powtórzył przy tym często wyrażane przez siebie stganowisko, że pewnego dnia może zrezygnować z urzędu, jeśli stan zdrowia uniemożliwi mu kierowanie Kościołem. Pytany, kiedy mogłoby do tego dojść odparł: - Nie wiemy. Bóg zdecyduje.

Rozmowa została przeprowadzona w dniu, w którym papież miał wyruszyć w podróż apostolską do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Wizyta została odwołana w związku z problemami Franciszka z kolanem. Pytany o stan swego zdrowia papież powiedział: - Wciąż żyję!

Czytaj więcej

Stoltenberg o słowach papieża: Pomoc wojskowa NATO dla Ukrainy nie jest prowokacją

- Czuję się dobrze, powoli mi się poprawia - dodał papież zaznaczając, że doznał "małego złamania" w kolanie, ale terapia przynosi skutki.

Papież Franciszek zaprzeczył także pogłoskom, że przed rokiem podczas operacji wykryto u niego nowotwór. Powiedział, że zabieg zakończył się sukcesem, dodając ze śmiechem, że lekarze nic mu nie powiedzieli o rzekomym nowotworze. Doniesienia na temat swego zdrowia papież nazwał plotkami.

Papież Franciszek na Ukrainie i w Moskwie?

W rozmowie z agencją Reutera papież odniósł się też do sytuacji na Ukrainie. Zauważył, że w sprawie jego ewentualnej podróży do Moskwy watykański sekretarz stanu Pietro Parolin kontaktował się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Franciszek powiedział, że gdy kilka miesięcy temu Watykan pytał o możliwość złożenia wizyty przez papieża, Moskwa odpowiedziała, że to nie jest odpowiedni moment. Papież zasugerował, że coś mogło się w tej kwestii zmienić.

- Chciałbym pojechać (na Ukrainę - red.), a najpierw chciałem jechać do Moskwy. Wymieniliśmy wiadomości na ten temat, bo myślałem, że jeśli rosyjski prezydent da mi małe okienko, aby przysłużyć się sprawie pokoju... - powiedział. - Teraz jest możliwe, że po powrocie z Kanady uda mi się pojechać na Ukrainę - dodał. - Pierwszą rzeczą jest wyjazd do Rosji, by spróbować w jakiś sposób pomóc, ale chciałbym odwiedzić obie stolice - mówił papież.