Po weekendzie majowym będzie można zrobić zakupy w obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. Chodzi o galerie handlowe, parki handlowe i obiekty handlowe nieprowadzące przeważającej działalności spożywczej. Jednak strefy aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), stref gier, kina i wyspy handlowe nadal wyłączone będą z korzystania.

Obowiązkowo w rękawiczkach

Resort rozwoju sugeruje taką organizację stanowisk pracy w sklepach, by umożliwić zachowanie 2-metrowej odległości między pracownikami i klientami galerii. Organizacja pracy pracowników powinna  uwzględniać system zmianowy i rotacyjny oraz zapewniać niezbędną rezerwę kadrową, na wypadek wzrostu ryzyka epidemicznego.

Należy ograniczyć do niezbędnego minimum spotkań i narad wewnętrznych. Spotkania powinny być prowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości między osobami (minimum 2 m). W miarę możliwości lepiej wybierać kontakt telefoniczny i/lub mailowy.

Czytaj też: Jak będą funkcjonować gabinety rehabilitacji od 4maja. Są wytyczne

Klienci obowiązkowo będą musieli nosić w sklepach rękawiczki jednorazowe lub foliowe zapewnione przez operatora danego sklepu. Powinni mieć także możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie znajdującym się na terenie galerii  lub w punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu, ewentualnie w automatach do zakupu maseczek. Właściciele sklepów są zobligowani do zainstalowania możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach (również do placówek wewnątrz), a także w toaletach i przy kasach.

Jedzenie tylko na wynos

W strefa gastronomicznych nie będzie można jeść, ale będzie można kupić jedzenie na wynos i w ramach dostaw do domu czy biura. Dania nie mogą być spożywane ani na terenie galerii, ani na ulicy.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Strefy gastronomiczne muszą one być oddzielone widoczną, fizyczną barierą. W każdej na jedną osobę powinno przypadać min. 15 m kw. Osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowe odstępy od siebie. W utrzymaniu odpowiedniego dystansu mają im pomóc umieszczone w widocznych miejscach wskazówki (naklejki na podłodze lub stojące znaki).

Od 4 maja, czyli od momentu otwarcia galerii i centrów handlowych w ramach odmrażania gospodarki, w strefie gastronomicznej będzie można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Dania nie mogą być spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy.

Luz na parkingach

Klienci obiektów handlowych wielkopowierzchniowych są zobligowani do parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości o zachowanie dystansu przy wsiadaniu/wysiadaniu z pojazdów.

Z codziennego użytku pozostają wyłączone wszelkiego rodzaju fontanny, place zabaw i kąciki zabaw. Nie wolno również korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów.

Więcej informacji o wytycznych dla poszczególnych branż można uzyskać pod adresem: https://www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-branz