Konsument nie zapłaci za odczyt licznika

Będzie łatwiej zmienić dostawcę prądu. Sprawdzenie licznika finalizuje zmianę sprzedawcy. Są już wzorce umów dystrybucyjnych

Publikacja: 17.04.2010 05:00

Konsument nie zapłaci za odczyt licznika

Foto: www.sxc.hu

Jedną z barier utrudniających wybranie przez gospodarstwo domowe nowego dostawcy prądu jest praktyka naliczania opłat za odczytanie licznika (od 70 do 130 zł). Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaapelował właśnie do firm energetycznych o nienaliczanie opłat za odczyt energii w razie zmiany dostawcy prądu. Cała sprawa związana jest z przygotowanymi przez regulatora energetycznego wzorcami generalnych umów dystrybucyjnych (GUD), które nie przewidują opłat za sprawdzenie licznika u konsumenta zmieniającego dostawcę energii.

– Podpisanie GUD między przedsiębiorstwami (lokalnym dystrybutorem i sprzedawcą) jest niezbędne do tego, aby odbiorca energii mógł zmienić jej sprzedawcę. GUD określa warunki funkcjonowania i współpracy sprzedawcy energii z operatorami sieci. Umowy takie kompleksowo określają warunki współpracy, dążąc do jej standaryzacji. Mają one zmniejszać bariery uczestnictwa w rynku, z jakimi borykają się sprzedawcy. Im jest mniej barier dla sprzedawcy, tym więcej może się pojawić ofert na rynku. Oznacza to więcej korzyści dla konsumenta – tłumaczy Agnieszka Głośniewska odpowiedzialna za kontakty z mediami w Urzędzie Regulacji Energetyki.

Właścicielem układów pomiarowo-rozliczeniowych, czyli liczników w naszych mieszkaniach, jest nasz lokalny dystrybutor.

[srodtytul]Niedozwolona praktyka[/srodtytul]

– Generalna umowa reguluje relacje między operatorem systemu dystrybucyjnego a sprzedawcą energii. Chociaż [b]konsument nie jest stroną takiej umowy, to jednak jej zawarcie przez dystrybutora i sprzedawcę ma dla niego istotne znaczenie. Jest bowiem tak, że konsument może kupować energię od dowolnego sprzedawcy, ale pod warunkiem, że ten ma podpisaną umowę z dystrybutorem, do którego sieci jest przyłączony odbiorca[/b] – tłumaczy Agnieszka Adach z Kancelarii Stopczyk & Mikulski.

Dodaje, że gdy klient decydował się na zmianę sprzedawcy, konieczne było odpłatne dokonanie dodatkowego odczytu w celu rozliczenia się z dotychczasowym dostawcą. W praktyce więc pobierano od niego dodatkowe opłaty za odczytanie stanu jego licznika. To zniechęcało odbiorców prądu do zmieniania jego dostawcy.

– URE uznał taką praktykę za niedozwoloną. Następstwem tego rozstrzygnięcia było wprowadzenie do wzorców generalnych umów dystrybucyjnych zakazu naliczania opłat za odczyt licznika w wypadku zmiany sprzedawcy – wyjaśnia Agnieszka Adach.

[srodtytul]Jeden standard[/srodtytul]

Przygotowany wzór GUD rozwiązuje dotychczas sporne kwestie dotyczące obowiązku ponoszenia kosztów odczytu licznika.

– Przyjęcie GUD przez uczestników rynku oznaczać będzie wprowadzenie jednego standardu zmiany sprzedawcy energii dla wszystkich konsumentów. Spółkom zapewni to równe zasady dotarcia z ofertą do nowych odbiorców. Jest to dobry kierunek działania, sprzyjający tworzeniu optymalnych warunków rozwoju konkurencji na rynku energii, co leży w interesie konsumentów – tłumaczy Arkadiusz Falecki, prawnik w kancelarii Grynhoff Woźny Maliński. Uważa jednak, że wzorzec GUD został przygotowany zbyt późno, a strony nie będą chciały zmieniać umów podpisanych i sprawdzonych już w praktyce. Również zawarcie umowy przez operatorów według wzorca GUD z kolejnym sprzedawcą może powodować zarzut preferencyjnego traktowania go przez operatora.

Arkadiusz Falecki przypomina, że odczytu licznika dokonuje się manualnie. – Jedynie u dużych odbiorców mających liczniki z transmisją danych można go przeprowadzić zdalnie. W przyszłości po wprowadzeniu smart metering, czyli inteligentnych liczników, wszystkie odczyty będą wykonywane na odległość. Kwestia opłat za odczyt licznika zniknie wówczas naturalnie – dodaje.

[ramka][b]Kupowanie energii od nowego sprzedawcy[/b]

W razie zmiany sprzedawcy energii konieczne jest odczytanie licznika rejestrującego zużycie prądu. Celem odczytu jest umożliwienie rozliczenia się z naszym starym sprzedawcą. Sprawdzenia stanu licznika powinien dokonać lokalny dystrybutor w dniu wejścia w życie nowej umowy sprzedaży. Stan licznika lokalny dystrybutor przekazuje staremu oraz nowemu sprzedawcy. Na tej podstawie stary sprzedawca przygotowuje końcowe rozliczenie zużycia prądu. Przepisy pozwalają, by lokalny dystrybutor dokonał odczytu maksymalnie do piątego dnia po dniu zmiany sprzedawcy. Momentem zmiany sprzedawcy energii jest dzień wejścia w życie nowej umowy sprzedaży. Wtedy rozpoczyna się kupowanie energii od nowego sprzedawcy. On też wystawia za nią fakturę.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=j.kowalski@rp.pl]j.kowalski@rp.pl[/mail][/i]

[b]Czytaj więcej w serwisie [/b] [link=http://www.rp.pl/temat/55675.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Konsumenci » Umowy z dostawcami » Umowy z dostawcami prądu, gazu, ciepła, wody[/link]

Jedną z barier utrudniających wybranie przez gospodarstwo domowe nowego dostawcy prądu jest praktyka naliczania opłat za odczytanie licznika (od 70 do 130 zł). Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaapelował właśnie do firm energetycznych o nienaliczanie opłat za odczyt energii w razie zmiany dostawcy prądu. Cała sprawa związana jest z przygotowanymi przez regulatora energetycznego wzorcami generalnych umów dystrybucyjnych (GUD), które nie przewidują opłat za sprawdzenie licznika u konsumenta zmieniającego dostawcę energii.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem