Do sądu krajowego, tu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie należeć będzie sprawdzenie, czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny przyjął i opublikował we właściwym czasie wystarczające regulacje - to opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Jeana Richarda de la Toura. Takie opinie TSUE zwykle potwierdza w wyroku, którego daty w tym przypadku jeszcze nie wyznaczono.
Czytaj więcej
Wyroki TSUE pokazują, jak zwiększył się jego wpływ na polskie prawo cywilne materialne i proces.
Restrukturyzacja Getin Noble Bank. WSA pyta o obowiązki Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił do TSUE Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego wpłynęło ponad 7000 skarg na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w sprawie restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. Wniesione zostały w przeważającej większości przez konsumentów, będących stronami umów kredytu z tym bankiem, które okazały się nieważne z powodu zamieszczonych w nich przez bank nieuczciwych postanowień.
TSUE rozstrzygnąć miał czy Polska prawidłowo implementowała dyrektywę 2014/59/UE dotyczącą restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków, w szczególności czy polskie przepisy zapewniają niezależność BFG przy wydawaniu decyzji o restrukturyzacji zagrożonego upadłością banku, gwarantują właściwą ochronę wszystkich osób, których praw majątkowych dotyka restrukturyzacja banku.
- Zastrzeżenia konsumentów wzbudził zwłaszcza fakt, że w ramach restrukturyzacji Getinu wszystkie wartościowe składniki majątku banku przekazane zostały do VeloBanku, zaś pozostały majątek najprawdopodobniej nie wystarczy na zaspokojenie ich roszczeń o zwrot nienależnie pobranych od nich przez Getin Noble Bank środków - wskazuje Marcin Szymański, partner w Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.