Jak sprawdził dziennikarz serwisu Business Insider, który przetestował wniosek internetowy w największym polskim banku PKO BP, w formularzu nie ma wielkich pułapek, a jego wypełnienie zajmuje dosłownie kilka minut. Należy jednak zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego wniosku oraz okresu zawieszenia rat.

Widać już też pierwsze efekty nadzoru ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - ze strony banku zniknął komunikat, że dla każdego okresu zawieszenia rat należy złożyć oddzielny wniosek.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe po lupą Prezesa UOKiK. Newralgiczny najbliższy weekend

Patryk Skrzat z Business Insider pisze, że nie trzeba się obawiać - przynajmniej w PKO BP - że skorzystanie z wakacji kredytowych będzie miało wpływ na ocenę zdolności kredytowej w przypadku ubiegania się o kolejne pożyczki. "Informację o zawieszeniu spłaty przekażemy do BIK. Ta informacja w PKO Banku Polskim nie jest traktowana jak zaległość w spłacie kredytu i nie wpływa na ocenę zdolności kredytowej" - poinformował bank.

W przypadku PKO BP, gdy kredytobiorca ma w umowie możliwość wzięcia wakacji kredytowych niezależnych od rządowego wsparcia, ważne jest, aby wybrać odpowiedni wniosek. Na stronie internetowej są one jednak wyraźnie rozróżnione. W przypadku wakacji wynikających z umowy z bankiem został on oznaczony jeszcze przed północą.

Bank podkreśla, że jeśli kredytobiorca ma w umowie możliwość wzięcia wakacji kredytowych niezależnych od rządowego wsparcia (wynikających z umowy z bankiem, a nie ustawy), ważne jest, aby wybrać odpowiedni wniosek. Na stronie internetowej PKO BP są one wyraźnie rozróżnione. 

Jeśli kredytobiorca złożył już wniosek o zawieszenie najbliższej raty kredytu w ramach umownych wakacji kredytowych, zostanie on anulowany, tak żeby dać możliwość skorzystania z nich, gdy skończy się okres ustawowego zawieszenia.

Następny krok to wybór odpowiedniego kredytu. Dane zaciągają się automatycznie. Należy jednak zwrócić uwagę na okres zawieszenia spłaty. Domyślnie ustawiony jest jeden miesiąc. Można to zmienić na dwa miesiące. W PKO BP nie dało się jednak od razu zawiesić rat w IV kwartale 2022 r. ani w czterech wybranych miesiącach 2023 r.

Na końcu wniosku należy potwierdzić - pod groźbą odpowiedzialności karnej - że zawieszenie spłaty rat dotyczy kredytu przeznaczonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Przypomnijmy, że wakacje kredytowe to "urlop" od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty nawet na 8 miesięcy:

maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia – 30 września 2022 r.;

maksymalnie 2 raty w okresie 1 października – 31 grudnia 2022 r.;

maksymalnie 4 raty w 2023 roku – po jednej racie w każdym z kwartałów.

Wnioski o zawieszenie spłaty rat można składać od 29 lipca br., przy czym wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia br.

Czytaj więcej

Od jutra wakacje kredytowe. Jak skutecznie złożyć wniosek w banku

Czytaj więcej

Ruszają wakacje kredytowe. Skorzysta 3 mln kredytobiorców złotówkowych