Od jutra wakacje kredytowe. Jak skutecznie złożyć wniosek w banku

W najbliższy piątek 29 lipca w życie wejdą przepisy ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe. Rzecznik Finansowy na swojej stronie internetowej radzi, jak skutecznie złożyć wniosek, aby raty kredytowe zostały zawieszone na cały wnioskowany okres.

Publikacja: 28.07.2022 11:05

Od jutra wakacje kredytowe. Jak skutecznie złożyć wniosek w banku

Foto: Adobe Stock

W piątek zacznie obowiązywać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, wprowadzającą wakacje kredytowe. Założenia ustawy przewidują zawieszenie spłaty kredytu łącznie do ośmiu miesięcy.

Wakacje kredytowe to „urlop” od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty. Jest to rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy.

Co ważne, wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się czasie wakacji kredytowych pojawić to opłaty ubezpieczeniowe.

Wniosek o wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Rzecznik Finansowy zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą spłata kredytu zostaje zawieszona na okres lub okresy wskazane we wniosku z dniem doręczenia wniosku do kredytodawcy. Kluczowy dla możliwości skorzystania z wakacji kredytowych jest więc moment doręczenie wniosku.

W związku z tym Rzecznik Finansowy radzi, żeby zachowywać potwierdzenie nadania lub osobistego złożenia wniosku w oddziale banku.

Jeżeli wniosek składany jest do banku w wersji papierowej, za pośrednictwem operatora pocztowego, warto wysłać wniosek listem poleconym za potwierdzeniem odbioru i zachować dowód nadania wniosku. Jeżeli natomiast wniosek składany jest w formie papierowej, w oddziale banku, warto zadbać o to, aby otrzymać pisemne potwierdzenie przyjęcia wniosku przez pracownika banku.

- Pamiętać należy, że decydująca dla zawieszenia spłaty kredytu jest data doręczenia wniosku do kredytodawcy, a nie jego nadania w placówce pocztowej. W przypadku, gdyby doszło do ewentualnych nieprawidłowości z procedowaniem wniosku, potwierdzenie nadania będzie dowodem na to, że wniosek trafił do kredytodawcy w określonym dniu - podkreśla RF.

Klienci, którzy napotkają problemy i nieprawidłowości wynikające z realizacji przez banki wniosków o wakacje kredytowe, mogą zgłaszać się o pomoc do Biura Rzecznika Finansowego.

Czytaj więcej

Od piątku będzie można składać wnioski o wakacje kredytowe
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę