Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który ocenił działalność jednej z firm egzekucyjnych. Te, jak się okazuje, nie przebierają w środkach, by dług odzyskać i nie wdają się w analizy zasadności naliczania odsetek czy opłat za poszczególne czynności – faktyczne lub pozorne. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek odebrał telefon, przez który mało uprzejma osoba żądała zapłaty, a pytana, za co, odpowiada: to już pan powinien wiedzieć.
Czytaj także: Za nękanie dłużników można trafić do więzienia
Pan Maciej w rozmowie z „Rz" przyznaje, że około 20 lat temu miał dług wobec banku –2 tys. zł. – Ktoś go nabył i wtedy zaczęły się moje problemy. Firma windykacyjna zażądała 9 tys. zł i odsetek i podjęła wobec mnie działania, które uważam za niedozwolone – opowiada dłużnik.
Co robiła? Ciągłe telefony, nachodzenie jego, rodziny i sąsiadów przez pracowników firmy oraz detektywów, wezwania, a nawet telegramy, które każdorazowo trzeba odbierać na poczcie, a w nich żądania zapłaty, sformułowane w bardzo stanowczym tonie.
W tej sytuacji, po latach najść, dłużnik postanowił wystąpić na drogę sądową przeciwko firmie windykacyjnej. Pozwał ich o ochronę jego dóbr osobistych. Żądał, by przestano naruszać jego prywatność, spokój i nienaruszalność mieszkania, zaniechać wysyłania ciągłych listów. Wnosił też o zapłacenie zadośćuczynienia jemu oraz na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.