Ministrowie spraw zagranicznych Australii, Austrii, Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Islandii, Irlandii, Włoch, Japonii, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Holandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a także Komisarz UE ds. Równości, Gotowości i Zarządzania Kryzysowego wystosowali, jak piszą: proste, pilne przesłanie.
Międzynarodowa społeczność żąda natychmiastowego zakończenia wojny w Gazie
Sygnatariusze zgodnie deklarują: wojna w Gazie musi skończyć się natychmiast. Według nich, cierpienie cywili osiągnęło niespotykane dotąd rozmiary, a obecny model dostarczania pomocy humanitarnej przez władze Izraela jest szkodliwy, podsyca chaos, odbiera ludziom godność i prowadzi do tragedii. W oświadczeniu mocno podkreślono, że ograniczenia w przekazywaniu pomocy oraz przemoc dotykająca mieszkańców – w tym dzieci – walczących o podstawowe potrzeby jak woda czy żywność, są niedopuszczalne. Przerażający jest fakt, iż jak dotąd ponad 800 Palestyńczyków straciło życie, usiłując uzyskać dostęp do pomocy.
Czytaj więcej
Król Belgii Filip I w swoim przemówieniu wygłoszonym w przededniu obchodzonego 21 lipca Święta Na...
„Odmowa niezbędnej pomocy humanitarnej cywilnej ludności przez rząd Izraela jest nie do zaakceptowania” – brzmi jasny przekaz międzynarodowej społeczności. Równolegle sygnatariusze domagają się od Izraela pełnego przestrzegania zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego.
Zawieszenie broni warunkiem uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas
Autorzy oświadczenia zwracają uwagę na os zakładników, wziętych do niewoli przez Hamas w październiku 2023 roku, którzy – jak podkreślono – „nadal cierpią w okrutnych warunkach”. Wspólnota międzynarodowa apeluje o ich natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie, zaś najlepszą szansą na powrót zakładników do domów pozostaje wynegocjowane zawieszenie broni.