Reuters: Pokój na Ukrainie? Oto warunki Władimira Putina

Agencja Reutera, powołując się na trzy rosyjskie źródła zbliżone do negocjacji mających doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie, przedstawia warunki, jakie muszą być spełnione, by Władimir Putin zgodził się na zakończenie inwazji.

Publikacja: 28.05.2025 12:07

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: Sputnik/Alexander Kazakov/Pool via REUTERS

arb

Żądania Putina obejmują m.in. postulat, by zachodni przywódcy zobowiązali się na piśmie do wstrzymania procesu rozszerzania NATO na wschód i znieśli część sankcji nałożonych na Rosję – twierdzą rozmówcy agencji Reutera.

Źródła Reutera: Władimir Putin nie będzie zawierał pokoju za wszelką cenę

Po ubiegłotygodniowej rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem Władimir Putin poinformował, że zgodził się na podjęcie prac nad memorandum, które określiłoby warunki przyszłego porozumienia pokojowego, w tym warunki, jakie muszą być spełnione, by w życie weszło zawieszenie broni. Rosja opracowuje obecnie projekt takiego memorandum i na razie nie wiadomo, kiedy będzie gotowa, by przekazać je stronie ukraińskiej. Tymczasem Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie zapowiedział 27 maja, że Ukraina czeka na otrzymanie projektu memorandum i – po zapoznaniu się z nim – udzieli odpowiedzi.

Ukraina już wcześniej zgodziła się na bezwarunkowe zawieszenie broni, ale Rosja nie przyjęła tej propozycji. Kijów i jego europejscy sojusznicy uważają, że Rosja, proponując prace nad memorandum, prowadzi grę na czas. Zełenski na konferencji z 27 maja podkreślał, że Rosjanie na Ukrainie nadal prowadzą działania ofensywne, zgromadzili 50 tys. żołnierzy na kierunku sumskim i starają się przekroczyć administracyjną granicę obwodu dniepropetrowskiego. Rosjanie nadal też starają się zająć Pokrowsk, strategicznie położone miasto w obwodzie donieckim.

– Putin jest gotów zawrzeć pokój, ale nie za każdą cenę – mówi jedno ze źródeł agencji Reutera, osoba zaznajomiona ze sposobem myślenia kremlowskich elit.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1189 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1189 dniu wojny

Foto: PAP

Trzy rosyjskie źródła podają, że Putin chce „pisemnego zobowiązania” od zachodnich mocarstw, że NATO nie będzie już rozszerzane na wschód – co de facto oznaczałoby wykluczenie wejścia do NATO nie tylko Ukrainy, ale też Mołdawii i Gruzji oraz innych byłych republik radzieckich.

Czytaj więcej

„Trzeba rozgromić Ukrainę”. Do czego tak naprawdę dąży Rosja w wojnie z Ukrainą?

Władimir Putin gotów dalej podbijać Ukrainę. Nie jest już skłonny do ustępstw terytorialnych

Jedno ze źródeł twierdzi, że jeśli Putin zda sobie sprawę, iż nie jest w stanie osiągnąć porozumienia pokojowego na własnych warunkach, wówczas będzie chciał – poprzez sukcesy militarne rosyjskiej armii na Ukrainie – pokazać Ukraińcom i Europejczykom, że „pokój zawarty jutro będzie jeszcze bardziej bolesny”.

Oficjalnie Kreml podkreśla, że porozumienie pokojowe musi odnosić się do źródeł konfliktu na Ukrainie – co należy rozumieć przede wszystkim jako wykluczenie możliwości wejścia Ukrainy do NATO, a być może także zmianę władzy w Kijowie (ten drugi cel Rosja przedstawiała, określając go mianem „denazyfikacji” Ukrainy).

Kijów wielokrotnie podkreślał, że Moskwa nie może mieć prawa weta w kwestii przynależności Ukrainy do NATO. Ukraina domaga się też silnych gwarancji bezpieczeństwa ze strony Zachodu w ramach przyszłego porozumienia pokojowego.

Władimir Putin ma domagać się pisemnego zobowiązania, że NATO nie będzie rozszerzać się na wschód

NATO w przeszłości sygnalizowało, że nie zamierza zmieniać swojej polityki „otwartych drzwi”, jeśli chodzi o rozszerzenie Sojuszu, mimo presji Rosji w tej sprawie.

Rosja kontroluje obecnie ok. 20 proc. terytorium Ukrainy. Według jednego ze źródeł agencji Reutera, jeśli Putin będzie widział taktyczne możliwości osiągnięcia sukcesów na froncie, będzie starał się zająć kolejne ukraińskie terytoria. Kreml ma być przekonany, że Rosja – mimo sankcji i problemów gospodarczych – jest w stanie prowadzić wojnę przez kolejne lata.

Czytaj więcej

Ilu Ukraińców chowa się przed armią? Skala przeraża

Drugie ze źródeł przekonuje, że Putin jest dziś mniej skłonny do kompromisu w kwestiach terytorialnych niż wcześniej i obstaje przy przedstawionym publicznie przez Moskwę żądaniu, by Rosja uzyskała kontrolę nad całością czterech nielegalnie anektowanych w 2022 roku ukraińskich obwodów (chodzi o obwody chersoński, zaporoski, doniecki i ługański – obecnie Rosja w całości kontroluje tylko ten ostatni obwód).

– Putin utwardził swoje stanowisko – mówi rozmówca Reutera, odnosząc się do kwestii terytorialnych.

Żądania Putina obejmują m.in. postulat, by zachodni przywódcy zobowiązali się na piśmie do wstrzymania procesu rozszerzania NATO na wschód i znieśli część sankcji nałożonych na Rosję – twierdzą rozmówcy agencji Reutera.

Źródła Reutera: Władimir Putin nie będzie zawierał pokoju za wszelką cenę

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina zdana na pomoc Europy. Czy otrzyma niemieckie taurusy?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Konflikty zbrojne
Zełenski znów proponuje spotkanie Putinowi. „Może być z udziałem Trumpa”
Konflikty zbrojne
W nocy ukraińskie drony atakowały Moskwę
Konflikty zbrojne
Putin chce sterroryzować Ukrainę, ale czy starczy mu zapasów
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Konflikty zbrojne
Ilu Ukraińców chowa się przed armią? Skala przeraża
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont