Premier Izraela atakuje przywódców Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady

Beniamin Netanjahu oskarżył przywódców Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady o chęć pomocy Hamasowi, po tym jak zagrozili oni podjęciem „konkretnych działań”, jeśli Izrael nie wstrzyma swojej ofensywy w Strefie Gazy.

Publikacja: 23.05.2025 12:03

Beniamin Netanjahu

Beniamin Netanjahu

Foto: REUTERS/Ronen Zvulun

arb

Wcześniej apel prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera i premiera Australii Marka Carneya skrytykował szef MSZ Izraela Gideon Saar. 

Co znalazło się w oświadczeniu przywódców Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady w sprawie działań Izraela w Strefie Gazy

Izrael ogłosił 16 maja, że rozpoczyna nową operację wojskową w Strefie Gazy. Wcześniej premier Beniamin Netanjahu stwierdził, że Izrael może przejąć kontrolę nad całą enklawą. To konsekwencje załamania się zawieszenia broni, zawartego przez Hamas i Izrael 19 stycznia.

W reakcji na ofensywę izraelskiej armii Wielka Brytania, Francja i Kanada opublikowały wspólne oświadczenie, w którym przywódcy tych państw domagają się „przerwania operacji wojskowych Izraela w Strefie Gazy i natychmiastowego wpuszczenia do Gazy pomocy humanitarnej”. Oświadczenie zawiera też apel do Hamasu o uwolnienie pozostających w palestyńskiej niewoli 58 zakładników, wziętych do niewoli w czasie ataku na Izrael z 7 października 2023 roku.

Czytaj więcej

Podcast „Rzecz w tym”: Czy Izrael przekroczył granicę? Presja międzynarodowa i wojna o wizerunek

„Zawsze popieraliśmy prawo Izraela do obrony Izraelczyków przed terroryzmem. Ale ta eskalacja jest całkowicie nieproporcjonalna” - piszą przywódcy trzech zachodnich państw.

W oświadczeniu pojawia się ostrzeżenie, że jeśli Izrael nie wstrzyma ofensywy i nie zniesie ograniczeń dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, Wielka Brytania, Francja i Kanada podejmą „działania w odpowiedzi”. Oświadczenie nie precyzuje, o jakie działania chodzi – pojawia się jednak określenie „sankcje”.

Beniamin Netanjahu o Palestyńczykach: Oni nie chcą palestyńskiego państwa

- Jesteście po złej stronie ludzkości i jesteście po złej stronie historii – oświadczył w odpowiedzi Netanjahu. Jak dodał Francja, Wielka Brytania i Kanada wspierają „masowych morderców, gwałcicieli, zabójców dzieci i porywaczy”. To nawiązanie do ataku Hamasu na Izrael z 7 października, w którym zginęło ok. 1 200 osób, a 251 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy jako zakładnicy.

Netanjahu w piątek mówił, że palestyńskie państwo zagrażałoby Izraelowi. Zabójstwo w Waszyngtonie dwóch pracowników izraelskiej ambasady przez 30-letniego mieszkańca Chicago, który po zabójstwie miał krzyczeć „wolna, wolna Palestyna”, izraelski premier wskazał jako potwierdzenie swoich słów. Jak mówił dokładnie takie same okrzyki wznoszono w czasie ataku Hamasu na Izrael z 7 października. - Oni nie chcą palestyńskiego państwa. Oni chcę zniszczyć państwo żydowskie - stwierdził.

- Nigdy nie zrozumiem, jak ta prosta prawda umyka przywódcom Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady i innym – kontynuował Netanjahu. Jego zdaniem próby uznania przez państwa Zachodu niepodległej Palestyny będą „najwyższą nagrodą dla morderców”.

Czytaj więcej

Izraelski polityk: Każde dziecko w Gazie jest wrogiem

W związku z oświadczeniem przywódców Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady Netanjahu stwierdził też, że oznacza ono, iż chcą oni, by Hamas pozostał przy władzy w enklawie. - I dają nadzieję na stworzenie drugiego palestyńskiego państwa, z którego Hamas ponownie próbowałby zniszczyć państwo żydowskie – ocenił.

Ponad 50 tysięcy ofiar operacji odwetowej Izraela w Strefie Gazy

W operacji odwetowej Izraela zginęło jak dotąd ponad 50 tysięcy osób – zdaniem strony palestyńskiej są to w większości cywile, w tym kobiety i dzieci. Izrael prowadził w Strefie Gazy regularne działania lądowe, a także przeprowadzał zmasowane naloty na cele znajdujące się na terenach zamieszkiwanych przez cywilów. W związku z działaniami Izraela Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania premiera Beniamina Netanjahu, który jest oskarżony o współodpowiedzialność za popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.

W ostatnim czasie rośnie presja na Izrael w związku z katastrofą humanitarną w Strefie Gazy. Organizacje pomocowe alarmują, że enklawie grozi klęska głodu – już teraz docierają informacje o umierających z głodu palestyńskich dzieciach. Dzieci giną też w izraelskich nalotach, w tym tych przeprowadzanych przy użyciu bomb niekierowanych.

Wcześniej apel prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera i premiera Australii Marka Carneya skrytykował szef MSZ Izraela Gideon Saar. 

Co znalazło się w oświadczeniu przywódców Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady w sprawie działań Izraela w Strefie Gazy

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Donald Trump ogłasza wielką wymianę jeńców między Rosją i Ukrainą
Konflikty zbrojne
Ukraińskie drony powolne, ale skuteczne
Konflikty zbrojne
Wałerij Załużny: Nie ma powrotu do granic Ukrainy z 1991 roku
Konflikty zbrojne
Rosja tworzy „strefę buforową bezpieczeństwa” wzdłuż granicy z Ukrainą
Konflikty zbrojne
Podcast „Rzecz w tym”: Czy Izrael przekroczył granicę? Presja międzynarodowa i wojna o wizerunek