USA sprzedały Izraelowi karabiny szturmowe. Transakcję wstrzymał Joe Biden

W zeszłym miesiącu administracja Donalda Trumpa przyspieszyła sprzedaż Izraelowi wyprodukowanych w USA ponad 20 tysięcy karabinów szturmowych. Sprzedaż odroczył Joe Biden z obawy, że mogą one trafić do ekstremistycznych izraelskich osadników.

Publikacja: 04.04.2025 23:06

Wizyta Beniamina Netanjahu w Waszyngtonie, luty 2025

Wizyta Beniamina Netanjahu w Waszyngtonie, luty 2025

Foto: PAP/EPA

amk

Departament Stanu wysłał 6 marca powiadomienie do Kongresu o sprzedaży za 24 miliony dolarów w pełni automatycznych karabinów Colt Carbine kalibru 5,56 mm, mówiąc, że użytkownikiem końcowym będzie Izraelska Policja Narodowa – wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters. W powiadomieniu  stwierdzono, że rząd USA wziął pod uwagę „względy polityczne, wojskowe, ekonomiczne, praw człowieka i kontroli zbrojeń”.

Czytaj więcej

Wojna w Strefie Gazy wybucha z nową siłą. Izrael wzywa do obalenia Hamasu

rp.p

Transakcja odroczona przez Joe Bidena

Choć sprzedaż karabinów była niewielką transakcją w porównaniu z wartą miliardy dolarów bronią, którą USA dostarczają Izraelowi, zwróciła uwagę, ponieważ poprzednik Donalda Trumpa, Joe Biden, odroczył tę sprzedaż. Obawiał się bowiem, że broń ta może trafić w ręce ekstremistycznych izraelskich osadników i być użyta przeciwko Palestyńczykom na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Administracja Bidena nałożyła sankcje na osoby i podmioty oskarżone o stosowanie przemocy na Zachodnim Brzegu, gdzie odnotowano wzrost liczby ataków osadników na Palestyńczyków.

Czytaj więcej

Izrael i USA chcą wysiedlić Palestyńczyków do Afryki? Doniesienia o rozmowach

Administracja Trumpa naciska na sprzedaż broni Izraelowi

W pierwszym dniu urzędowania, 20 stycznia, Trump wydał rozporządzenie wykonawcze uchylające sankcje wobec osadników, co stanowiło odwrócenie polityki USA. 

Po zaprzysiężeniu na swoją drugą kadencję Trump nawiązał bliskie stosunki z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, zobowiązując się do wsparcia Izraela w wojnie z Hamasem w Strefie Gazy. Jego administracja w niektórych przypadkach naciskała na sprzedaż broni Izraelowi, pomimo próśb demokratycznych kongresmenów o wstrzymanie sprzedaży do czasu otrzymania dodatkowych informacji.

Najnowszy epizod trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się atakiem Hamasu na Izrael 7 października 2023 r., w którym uzbrojeni napastnicy zabili 1200 osób i wzięli ponad 250 zakładników, według izraelskich szacunków.

Odwetowa kampania Izraela do tej pory zabiła ponad 50 000 Palestyńczyków, twierdzą władze ds. zdrowia w Strefie Gazy.

Konflikty zbrojne
Putin nie zgodził się na propozycję USA. Nie zmienia stanowiska
Konflikty zbrojne
Rosjanie zwrócili ciało ukraińskiej dziennikarki. Usunięte narządy i ślady tortur
Konflikty zbrojne
Rosja gotowa rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim? „Najważniejsze jest rozpoczęcie negocjacji”
Konflikty zbrojne
Pakistan spodziewa się inwazji Indii. „Wkrótce do tego dojdzie”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Żołnierze Kima. Putin nie dałby bez nich rady