Atak Hamasu na Izrael. Podsumowanie dnia

Co najmniej 250 Izraelczyków zginęło, ponad 1450 zostało rannych, dziesiątki przetrzymywano jako zakładników. 230 Palestyńczyków zabitych w Gazie, ponad 1700 rannych w wyniku izraelskich ataków. Palestyńskie rakiety dotarły do Jerozolimy i Tel Awiwu.

Publikacja: 07.10.2023 23:58

8 października, Gaza

8 października, Gaza

Foto: AFP

Czytaj więcej

Hamas zaatakował Izrael. Tysiące rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy

Od 6 rano Hamas wystrzelił tysiące rakiet  ze Strefy Gazy na miasta w środkowym i południowym Izraelu, podczas gdy palestyńscy bojownicy infiltrowali społeczności na południu kraju drogą lądową, morską i powietrzną.

W ciągu dnia zginęło co najmniej 250 Izraelczyków, a ponad 1450 zostało rannych.

W sobotni wieczór rzecznik IDF powiedział, że armia odzyskała kontrolę nad większością przygranicznych społeczności w Gazie, infiltrowanych przez bojowników Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

W tym samym czasie wojsko potwierdziło, że bojownicy Hamasu przetrzymują „znaczną” liczbę izraelskich cywilów i żołnierzy jako zakładników w Strefie Gazy.

Czytaj więcej

Hamas wziął wielu jeńców, w tym wysokich oficerów. Mają posłużyć do wymiany

W  miastach Be'eri i Ofakim na południu  izraelscy cywile są przetrzymywani przez terrorystów w swoich domach, co wywołało oburzenie wielu agencji i urzędników amerykańskich.

Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir ogłosił stan wyjątkowy, który wszedł w życie wieczorem, i wezwał wszystkich ochotników służb mundurowych w całym kraju do stawienia się na służbę.

Armia izraelska odpowiedziała na falę ataków, uderzając w pozycje Hamasu w Strefie Gazy. Palestyńczycy zgłaszają, że w izraelskich nalotach zginęło około 230 osób, a ponad 1700 zostało rannych.

Netanjahu: Izrael jest w stanie wojny. Proponuje utworzenie "rządu jedności"

 - Izrael jest w stanie wojny. To nie jest tak zwana operacja wojskowa – powiedział w sobotę premier Beniamin Netanjahu.

Przemawiając na posiedzeniu gabinetu bezpieczeństwa, powiedział, że pierwszym celem Izraela jest „oczyszczenie państwa z sił wroga, które przeniknęły na terytorium Izraela oraz przywrócenie bezpieczeństwa i pokoju w zaatakowanych miastach”.

Czytaj więcej

Hamas wystrzelił 150 rakiet na Tel Awiw. Pożary i eksplozje w mieście

Partia Likud Beniamina Netanjahu stwierdziła później, że premier zaproponował przywódcom opozycji Yairowi Lapidowi i Benny'emu Gantzowi utworzenie awaryjnego rządu jedności.

Mobilizacja. Do wojska wrócą protestujący przeciwko reformie sądów

Minister obrony Izraela Yoav Gallant rozszerzył stan wyjątkowy na całe terytorium Izraela.Wcześniej ogłoszono go w promieniu 80 km od Strefy Gazy.

Władze Izraela postanowiły o zmobilizowaniu dziesiątek tysięcy personelu rezerwy armii izraelskiej, a w  pewna liczba żołnierzy rezerwy biorących udział w ruchu protestacyjnym przeciwko zmianie sądownictwa dokonanej przez rząd Netanjahu powróci do służby w rezerwie.

Biden zapewnia Izrael o wsparciu USA. "Świat patrzy"

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że „to nie jest moment, aby jakakolwiek partia wroga  wobec Izraela wykorzystywała atak Hamasu” i dodał: „Świat patrzy”.

Biden powiedział, że „Stany Zjednoczone stoją po stronie narodu izraelskiego w obliczu tych ataków terrorystycznych”, dodając, że „Izrael ma prawo bronić siebie i swojego narodu. Kropka”.

Od 6 rano Hamas wystrzelił tysiące rakiet  ze Strefy Gazy na miasta w środkowym i południowym Izraelu, podczas gdy palestyńscy bojownicy infiltrowali społeczności na południu kraju drogą lądową, morską i powietrzną.

W ciągu dnia zginęło co najmniej 250 Izraelczyków, a ponad 1450 zostało rannych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Mediazona liczy poległych Rosjan. Całkowite szacunki są zróżnicowane
Konflikty zbrojne
Putin zwiększa liczebność armii. "Odpowiedź na agresywne działania NATO"
Konflikty zbrojne
Orban proponuje umowę o partnerstwie UE z Ukrainą zamiast rozmów o członkostwie
Konflikty zbrojne
Wojna w Izraelu: Koniec zawieszenia broni. Hamas przeprowadził atak rakietowy
Konflikty zbrojne
Putina stać, by przez lata walczyć z Ukrainą
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości