Atak Hamasu na Izrael. Podsumowanie dnia

Co najmniej 250 Izraelczyków zginęło, ponad 1450 zostało rannych, dziesiątki przetrzymywano jako zakładników. 230 Palestyńczyków zabitych w Gazie, ponad 1700 rannych w wyniku izraelskich ataków. Palestyńskie rakiety dotarły do Jerozolimy i Tel Awiwu.

Publikacja: 07.10.2023 23:58

8 października, Gaza

8 października, Gaza

Foto: AFP

Czytaj więcej

Hamas zaatakował Izrael. Tysiące rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy

Od 6 rano Hamas wystrzelił tysiące rakiet  ze Strefy Gazy na miasta w środkowym i południowym Izraelu, podczas gdy palestyńscy bojownicy infiltrowali społeczności na południu kraju drogą lądową, morską i powietrzną.

W ciągu dnia zginęło co najmniej 250 Izraelczyków, a ponad 1450 zostało rannych.

W sobotni wieczór rzecznik IDF powiedział, że armia odzyskała kontrolę nad większością przygranicznych społeczności w Gazie, infiltrowanych przez bojowników Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

W tym samym czasie wojsko potwierdziło, że bojownicy Hamasu przetrzymują „znaczną” liczbę izraelskich cywilów i żołnierzy jako zakładników w Strefie Gazy.

Czytaj więcej

Hamas wziął wielu jeńców, w tym wysokich oficerów. Mają posłużyć do wymiany

W  miastach Be'eri i Ofakim na południu  izraelscy cywile są przetrzymywani przez terrorystów w swoich domach, co wywołało oburzenie wielu agencji i urzędników amerykańskich.

Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir ogłosił stan wyjątkowy, który wszedł w życie wieczorem, i wezwał wszystkich ochotników służb mundurowych w całym kraju do stawienia się na służbę.

Armia izraelska odpowiedziała na falę ataków, uderzając w pozycje Hamasu w Strefie Gazy. Palestyńczycy zgłaszają, że w izraelskich nalotach zginęło około 230 osób, a ponad 1700 zostało rannych.

Netanjahu: Izrael jest w stanie wojny. Proponuje utworzenie "rządu jedności"

 - Izrael jest w stanie wojny. To nie jest tak zwana operacja wojskowa – powiedział w sobotę premier Beniamin Netanjahu.

Przemawiając na posiedzeniu gabinetu bezpieczeństwa, powiedział, że pierwszym celem Izraela jest „oczyszczenie państwa z sił wroga, które przeniknęły na terytorium Izraela oraz przywrócenie bezpieczeństwa i pokoju w zaatakowanych miastach”.

Czytaj więcej

Hamas wystrzelił 150 rakiet na Tel Awiw. Pożary i eksplozje w mieście

Partia Likud Beniamina Netanjahu stwierdziła później, że premier zaproponował przywódcom opozycji Yairowi Lapidowi i Benny'emu Gantzowi utworzenie awaryjnego rządu jedności.

Mobilizacja. Do wojska wrócą protestujący przeciwko reformie sądów

Minister obrony Izraela Yoav Gallant rozszerzył stan wyjątkowy na całe terytorium Izraela.Wcześniej ogłoszono go w promieniu 80 km od Strefy Gazy.

Władze Izraela postanowiły o zmobilizowaniu dziesiątek tysięcy personelu rezerwy armii izraelskiej, a w  pewna liczba żołnierzy rezerwy biorących udział w ruchu protestacyjnym przeciwko zmianie sądownictwa dokonanej przez rząd Netanjahu powróci do służby w rezerwie.

Biden zapewnia Izrael o wsparciu USA. "Świat patrzy"

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że „to nie jest moment, aby jakakolwiek partia wroga  wobec Izraela wykorzystywała atak Hamasu” i dodał: „Świat patrzy”.

Biden powiedział, że „Stany Zjednoczone stoją po stronie narodu izraelskiego w obliczu tych ataków terrorystycznych”, dodając, że „Izrael ma prawo bronić siebie i swojego narodu. Kropka”.

Od 6 rano Hamas wystrzelił tysiące rakiet  ze Strefy Gazy na miasta w środkowym i południowym Izraelu, podczas gdy palestyńscy bojownicy infiltrowali społeczności na południu kraju drogą lądową, morską i powietrzną.

W ciągu dnia zginęło co najmniej 250 Izraelczyków, a ponad 1450 zostało rannych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 875
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konflikty zbrojne
Ukraiński portal: Podczas walk o Krynki zaginęło kilkuset ukraińskich żołnierzy
Konflikty zbrojne
Putin zużywa rezerwy. Za rok Rosja wyczerpie postsowieckie zapasy uzbrojenia
Konflikty zbrojne
Kontrole ukraińskiej straży granicznej. Mężczyźni bez legitymacji będą zawracani
Konflikty zbrojne
W ukraińskiej armii narasta kryzys, wobec dowódców padają poważne zarzuty