Na tym kończymy dzisiejszą relację
Kolejne informacje z Ukrainy będziemy publikować w piątek od godzin porannych.
Do arsenału Sił Zbrojnych Ukrainy dodano około 10 nowych modeli pistoletów i karabinów maszynowych
Ministerstwo Obrony ogłosiło około 10 nowych modeli pistoletów i karabinów maszynowych produkcji zagranicznej i ukraińskiej do wykorzystania w Siłach Zbrojnych Ukrainy – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Większość pistoletów i karabinów maszynowych dopuszczonych do użytku ma kaliber 9 mm. Istnieją również próbki o większym kalibrze - 11,43 mm.
W Odessie doszło do eksplozji
W Odessie podczas nalotu słychać było odgłosy eksplozji – poinformował w Telegramie mer Odessy Giennadij Truchanow. W wielu regionach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny w związku z groźbą użycia broni balistycznej przez rosyjskie wojsko.
„Rosyjskie bombowce muszą zostać zniszczone”
Aby skutecznie chronić ludność cywilną, Ukraina musi zniszczyć rosyjskie bombowce, zanim wystrzelą one pociski i rakiety na ukraińskie miasta – podkreśliła Wiktoria Kuwszinnikowa, pełniąca obowiązki Stałego Przedstawiciela Ukrainy podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE, które odbyło się w czwartek w Wiedniu. „Rosja w dalszym ciągu bombarduje Ukrainę kierowanymi bombami powietrznymi. W ciągu ostatniego tygodnia Rosja wystrzeliwała średnio około 100 takich bomb dziennie. Co więcej, Rosjanie chwalą się, że zaczęli używać bomb trzytonowych. Jak wiadomo, te bomby są zrzucane przez samoloty daleko za linią frontu” – powiedziała Kuwszinnikowa.
„Prowokacje Rosji nad Bałtykiem nie mają praktycznego znaczenia”
Rosyjskie prowokacje w przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem nie mają żadnego sensu, ponieważ państwa członkowskie NATO z Europy Północnej są znacznie silniejsze od Rosji w powietrzy – powiedział Oleksandr Musienko, dyrektor Centrum Wojskowych Studiów Prawnych. Skomentował w ten sposób przechwycenie nad Bałtykiem dwóch rosyjskich samolotów wojskowych przez fińskie i szwedzkie myśliwce.
Platformy internetowa „Ukraina jest w domu”
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy we współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ogłosiło uruchomienie platformy internetowej „Ukraina jest domem”, której zadaniem jest wspieranie wysiłków na rzecz odbudowy Ukrainy, a także powrotu Ukraińców – poinformowało biuro prasowe ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Platforma zapewni wysiedlonym osobom i rodzinom zweryfikowane i aktualne informacje, które pomogą im w podjęciu świadomych decyzji o możliwości powrotu z zagranicy na Ukrainę” – czytamy w komunikacie.
Król Wielkiej Brytanii przyjął prezydenta Zełenskiego
Król Wielkiej Brytanii Karol III przyjął prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – ogłosiła brytyjska rodzina królewska. „Dziś król przyjął Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w pałacu Blenheim. Na spotkaniu 46 przywódców europejskich omówiło szereg międzynarodowych problemów, możliwości i naszych wspólnych wartości” – czytamy w wiadomości na platformie X/Twitter.
Zełenski rozmawiał z premier Danii o odbudowie systemu energetycznego Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premier Danii Mette Frederiksen na Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Wielkiej Brytanii. Podziękował rządowi duńskiemu za wsparcie Ukrainy w sferze bezpieczeństwa, przekazanie 19 pakietów pomocy obronnej oraz decyzję o bezpośrednich inwestycjach w przemyśle obronnym kraju. Przywódcy rozmawiali o realizacji dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie podpisanego w lutym tego roku oraz udziale Danii w odbudowie Ukrainy, zwłaszcza w odbudowie infrastruktury energetycznej.
Premier Wielkiej Brytanii: Nasze bezpieczeństwo zaczyna się na Ukrainie
Na szczycie europejskiej wspólnoty politycznej przywódcy potwierdzili swoje zaangażowanie we wsparcie Ukrainy, w szczególności w zaspokojeniu potrzeb energetycznych kraju przed zimą,. „Z przyjemnością informuję, że odbyliśmy bardzo udany i produktywny szczyt, w którym wzięło udział 46 europejskich przywódców, w tym prezydent Zełenski, który przemawiał dziś rano na sesji plenarnej. Po raz kolejny rozmawialiśmy o naszym zaangażowaniu we wsparcie Ukrainy – bardzo ważnym zobowiązaniu” – powiedział brytyjski premier Keir Starmer na konferencji prasowej podczas IV Szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły drona w obwodzie dniepropietrowskim
Jak poinformował szef obwodowej administracji wojskowej w Dniepropietrowsku, jednostki obrony powietrznej zestrzeliły wieczorem rosyjskiego drona. „Minus jeszcze jeden dron Rosjan. Wieczorem wrogi cel został zestrzelony przez oddział „Wschód” – napisał w Telegramie.
Rząd Ukrainy przeznaczył ponad 16 mln hrywien na walkę z propagandą
Rząd Ukrainy zatwierdził zarządzenie w sprawie przeznaczenia 16,1 mln hrywien na walkę z rosyjską propagandą na terenach przygranicznych – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego. Pieniadze zostaną przeznaczone na utworzenie i funkcjonowanie specjalnego systemu nadawczo-telewizyjnego, który będzie blokował audycje antyukraińskie w czterech przygranicznych obwodach Ukrainy. „Rząd buduje rozbudowany system specjalnej sieci nadawczej telewizji i radia na terenach przygranicznych, która będzie blokować wrogą propagandę i zapewniać bezpieczeństwo informacyjne w przestrzeni powietrznej Ukrainy” – oznajmił wiceminister gospodarki Witalij Kindrativ.
Rosjanie ostrzelali Biłozerkę w obwodzie chersońskim
Armia rosyjska ostrzelała wieś Biłozerka w obwodzie chersońskim, ranna została 51-letnia kobieta – poinformowała chersońska administracja wojskowa na Telegramie. Jak podano w komunikacie, w wyniku ostrzału 51-letnia kobieta, która przebywała na podwórzu domu, odniosła umiarkowane obrażenia. Zespół Pogotowia Ratunkowego zabrał ją do szpitala.
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Mirnograd
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na miasto Myrnograd w obwodzie donieckim. Trzy osoby zostały ranne, a trzy budynki administracyjne zostały uszkodzone – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin. „W wyniku ostrzału Myrnogradu trzy osoby zostały ranne. Według wstępnych informacji Rosjanie wystrzelili w stronę miasta dwie rakiety. Uszkodzone zostały trzy budynki administracyjne, dwa dwupiętrowe budynki mieszkalne i budynek przemysłowy” – napisał na Telegramie.
10. rocznica niewyjaśnionej zbrodni. Rosjanie zestrzelili pasażerskiego boeinga
17 lipca 2014 roku we wschodniej Ukrainie zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi, w większości obywateli Holandii. Samolot, którym lecieli z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony rosyjską rakietą z wyrzutni Buk w głębi terenów opanowanych przez tzw. prorosyjskich separatystów.
Czytaj więcej
Mimo wyroku holenderskiego sądu z listopada 2022 roku, w sprawie zamachu nad wschodnią Ukrainą nadal jest więcej tajemnic niż wyjaśnionych faktów.
Ukraina i Słowenia podpisały 10-letnie porozumienie w sprawie bezpieczeństwa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Słowenii Robert Golob podpisali w Woodstock (Wielka Brytania) porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa i długoterminowym wsparciu między Ukrainą a Słowenią. Jak podaje kancelaria prezydenta Ukrainy, od początku inwazji na pełną skalę Słowenia przekazała Ukrainie już 13 pakietów pomocy wojskowej (biorąc pod uwagę rok 2024) i zamierza utrzymać ten sam poziom wsparcia przez całą dekadę. Ponadto Słowenia zobowiązała się także do zaspokojenia pilnych potrzeb Ukrainy w zakresie wzmocnienia jej zdolności w zakresie bezpieczeństwa.
Słuzby ukrainskie zajęły majątek współpracownika Janukowycza o wartości ponad miliarda hrywien
Z materiałów Służby Bezpieczeństwa i Policji wynika, że zajęto majątek Mykoły Jankowskiego, byłego deputowanego ludowego i powiernika Wiktora Janukowycza, podejrzanego o finansowanie działań zbrojnych Federacji Rosyjskiej. „Jeszcze przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę były poseł wyjechał za granicę i organizował hurtową produkcję preparatów medycznych dla nielegalnych formacji zbrojnych organizacji terrorystycznej „DNR”. Przede wszystkim były to środki przeciwbólowe dla apteczek Rosjan i szpitali wojskowych samozwańczych republik” – poinformowało SBU.
Kreml o nowej strategii morskiej Ukrainy: Federacja Rosyjska będzie musiała podjąć działania
Biorąc pod uwagę obecną sytuację, skoncentrowana obecność okrętów NATO na Morzu Czarnym stwarza dodatkowe zagrożenie – powiedział sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. „Oczywiście Rosja podejmie wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa” – dodał.
Ursula von der Leyen: UE powinna potroić siły agencji granicznej Frontex
W obliczu rosnącej liczby ataków hybrydowych i prowokacji na granicach Unia Europejska powinna wzmocnić walkę z przestępczością zorganizowaną i ochronę własnych granic, a w szczególności zwiększyć korpus agencji granicznej Frontex trzykrotnie – do 30 000 osób – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Musimy zrobić więcej, aby zabezpieczyć nasze granice zewnętrzne. Zwłaszcza nasze wschodnie granice, które stały się celem ataków hybrydowych i prowokacji. Rosja wabi na północ migrantów z Jemenu i celowo wypycha ich pod granice Finlandii. Musimy zawsze pamiętać, że granice państw członkowskich są granicami Europy i zrobimy wszystko, aby je wzmocnić” – zapowiedziała.
Rosja „może rozmieścić broń nuklearną” po umieszczeniu rakiet przez USA w Niemczech
Rosja nie wykluczy nowego rozmieszczenia rakiet nuklearnych w odpowiedzi na planowane stacjonowanie przez USA w Niemczech broni konwencjonalnej dalekiego zasięgu, powiedział wiceminister spraw zagranicznych Moskwy Siergiej Riabkow.
Interfax zacytował Riabkowa, który powiedział, że szczególny nacisk położono na obronę rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego, który leży pomiędzy członkami NATO, Polską i Litwą.
Waszyngton powiedział w zeszłym tygodniu, że od 2026 r. rozpocznie w Niemczech rozmieszczanie broni, która będzie obejmować SM-6, Tomahawk i nowe rakiety hipersoniczne, aby zademonstrować swoje zaangażowanie w NATO i w obronę europejską.
Francja wyszkoli 2100 żołnierzy ukraińskich
Francja oczekuje, że we wrześniu 2024 r. ponad 2000 ukraińskich żołnierzy rozpocznie szkolenie w lokalnych ośrodkach szkoleniowych.
Radio France Info, powołując się na źródła we francuskim Ministerstwie Sił Zbrojnych, podało, że pod koniec września do Francji na dwumiesięczne ćwiczenia bojowe przybędzie 2100 ukraińskich żołnierzy, co odpowiada brygadzie armii francuskiej.
Zełenski: Wszystkie lotniska, z których Rosja atakuje Ukrainę, muszą zostać zniszczone
„Im mniej będziemy mieć ograniczeń w użyciu skutecznej broni, tym bardziej Rosja będzie szukać pokoju” – powiedział prezydent podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Wielkiej Brytanii.
Rosja skazała byłego amerykańskiego spadochroniarza na 13 lat więzienia
Rosyjski sąd skazał obywatela USA Michaela Travisa Leake’a na 13 lat więzienia pod zarzutem przemytu narkotyków
Leake, muzyk i były amerykański spadochroniarz, aresztowany w czerwcu 2023 r., został uznany za winnego sprzedaży narkotyków na dużą skalę.
Jest jednym z kilkunastu Amerykanów przetrzymywanych obecnie w rosyjskich więzieniach – obok reportera „Wall Street Journal” Evana Gershkovicha, którego proces jest dzisiaj kontynuowany.
Inny Amerykanin, Robert Romanow Woodland, został na początku tego miesiąca skazany przez rosyjski sąd na 12 i pół roku więzienia za przemyt narkotyków.
Zełenski ostrzega przed „rozmowami pokojowymi” za plecami Ukrainy
W przemówieniu na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Wielkiej Brytanii prezydent Ukrainy ostrzegł, że rosyjski przywódca Władimir Putin może próbować zbliżyć się do poszczególnych krajów lub partii, próbując podważyć jedność między krajami europejskimi.
Zełenski podkreślił, że Putin może próbować kusić, wywierać presję lub szantażować część europejskich przywódców, aby zdradzili pozostałych. Nie wymienił nazwiska Viktora Orbána.
- Oczywiście każdy sam wybiera, jak postępować i jakie dziedzictwo pozostawić. Ale jeśli ktoś w Europie próbuje rozwiązywać problemy za plecami innych lub nawet kosztem… Ukrainy lub innych krajów, to dlaczego mielibyśmy brać pod uwagę taką osobę? UE i NATO mogą również rozwiązać wszystkie swoje problemy bez tej jednej osoby – powiedział Zełenski.
Polska bada, w jaki sposób polskie komponenty trafiły do irańskich Shahedów
Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak zapowiedział dochodzenie w sprawie polskiej firmy sprzedającej części do irańskich dronów Shahed używanych przez Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie.
Sprawę odkryła ABW. Trwa śledztwo w sprawie naruszeń przepisów dotyczących eksportu broni i eksportu technologii
Radio Zet podaje, że państwowa firma z Poznania dostarczyła części do irańskich dronów Shahed-136. Dziennikarskie śledztwo wykazało, że drony były wyposażone w pompy wyprodukowane przez firmę należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu.
Rosja. Kobieta rzuciła koktajlem Mołotowa w punkt poborowy
W Kostromie na północ od Moskwy kobieta rzuciła butelką benzyny w punkt poborowy żołnierzy kontraktowych
Gubernator obwodu kostromskiego Siergiej Sitnikow poinformował o zatrzymaniu mieszkanki stolicy obwodu.
Według Sitnikowa pożar został szybko ugaszony przez samych pracowników punktu, nikt nie odniósł obrażeń i nie było żadnych szkód. Wojewoda zauważył także, że policja szybko zareagowała – kobieta została zatrzymana i już zabrana na przesłuchanie. Motywy działania kobiety nie zostały jeszcze ustalone.
Kreml komentuje wystąpienie Ursuli von der Leyen
Dziś wybory na przewodniczącego KE. O reelekcję walczy Ursula von der Leyen, która w wystąpieniu przed głosowaniem zapowiedziała m.in. skupienie się w drugiej kadencji na stworzeniu wspólnych projektów obronnych, w tym europejskiej tarczy powietrznej.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że w Europie panuje nastrój sprzyjający militaryzacji i konfrontacji, a plany von der Leyen plany odzwierciedlają jej „zmieniające się priorytety”. Pieskow stwierdził, że jej propozycje nadają UE „militarne barwy".
Pieskow powiedział reporterom, że jej propozycja „potwierdza ogólny stosunek państw europejskich do militaryzacji, eskalacji napięcia, konfrontacji i polegania w polityce zagranicznej na metodach konfrontacyjnych”.
Antyukraińska posłanka do PE wyrzucona z posiedzenia Parlamentu Europejskiego za niestosowne zachowanie
Diana Șoșoacă, skrajnie prawicowa i antyukraińska posłanka do Parlamentu Europejskiego (MEP) z Rumunii, została wyrzucona z sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego za niestosowne zachowanie podczas debaty na temat ponownego wyboru Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej.
W swoim pierwszym przemówieniu po wyborze do Parlamentu Europejskiego Șoșoacă skrytykowała Ukrainę za rzekomą „dyskryminację” mniejszości rumuńskiej, która jej zdaniem „nie ma prawa mówić po rumuńsku”. Șoșoacă obiecała też sprowadzić do Parlamentu Europejskiego księdza, aby „egzorcyzmował diabły”.
Zełenski przybył do Wielkiej Brytanii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w pałacu Blenheim.
„Od pierwszych dni inwazji na pełną skalę Wielka Brytania jest o krok do przodu w swojej determinacji, by wesprzeć Ukrainę. Właśnie takiego postępowania potrzebujemy, aby powstrzymać rosyjski terror” – oznajmił w oświadczeniu wydanym po przybyciu na miejsce.
Litwa zniesie zakaz stosowania amunicji kasetowej
Litewski parlament głosował za wycofaniem się z konwencji zakazującej produkcji, składowania, użycia i przekazywania amunicji kasetowej.
„Konwencje są ważne, jeśli wszystkie kraje się do nich stosują” – powiedział parlamentowi minister obrony Laurynas Kasciunas przed głosowaniem.
Kijów dostanie 50 mld dol. z rosyjskich aktywów zamrożonych przez kraje G7 i UE
Bruksela musi jednak najpierw poradzić sobie ze sprzeciwem Węgier.
Czytaj więcej
Komisja Europejska zatwierdziła przekazanie Ukrainie prawie 4,2 mld euro kolejnej transzy pomocy. Dostanie też 50 mld dol. z rosyjskich aktywów zamrożonych przez kraje G7 i Unię. Tutaj trzeba jeszcze ominąć węgierską rafę.
Japonia może wpłacić 28 milionów dolarów na fundusz pomocowy G7 dla Ukrainy
Fundusz G7 ma zostać wykorzystany do udzielania pożyczek na pomoc wojskową i finansową dla Ukrainy oraz do pomocy w odbudowie kraju.
Obwód biełgorodzki zamyka żłobki w pobliżu granicy z Ukrainą
Władze obwodu informują o zamknięciu wszystkich żłobków w promieniu 20 km od granicy z Ukrainą ze względu na zagrożenia stwarzane przez ukraiński ostrzał.
Według lokalnej urzędniczki Anny Kutaszowej zamknięcie placówek dotknie około 50 000 osób.
Przepisy weszły w życie dziś rano i będą obowiązywać przez cały tydzień, nie jest jeszcze jasne, czy zostaną przedłużone.
Rosja i Chiny kończą ćwiczenia morskie
Zakończyły się ćwiczenia nazwane „Współpraca morska 2024”. Rosyjskie media państwowe podają, że rosyjskie i chińskie okręty wykorzystały w tym tygodniu wspólne ćwiczenia morskie na Morzu Południowochińskim, aby z sukcesem przećwiczyć kilka ćwiczeń bojowych.
Cytowano rosyjską Flotę Pacyfiku, która poinformowała, że obie marynarki wojenne przeprowadziły około 30 ćwiczeń bojowych, w tym wspólne ostrzał artyleryjski do celów morskich, przybrzeżnych i powietrznych oraz wspólne akcje poszukiwawczo-ratownicze na morzu.
„Ich głównym celem było wzmocnienie współpracy morskiej między Federacją Rosyjską a Chińską Republiką Ludową oraz utrzymanie pokoju i stabilności w regionie Azji i Pacyfiku” – cytuje się wypowiedź Floty.
Rosja. W Jekaterynburgu płonie Uraltransmasz
Uraltransmasz to jedno z rosyjskich przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego specjalizujące się w produkcji sprzętu wojskowego.
Miedwiediew zapowiada koniec Ukrainy. ISW analizuje, co właściwie powiedział
Rosyjski polityk nie powiedział wprost, że Ukraina przestanie istnieć do 2034 r., ale rosyjskie serwisy informacyjne, w tym TASS, natychmiast zaczęły publikować artykuły z nagłówkami w rodzaju „Miedwiediew przyznał, że Ukraina przestanie istnieć w 2034 r.” oraz „Miedwiediew przepowiedział zniknięcie Ukrainy do 2034 r.”
Czytaj więcej
Zastępca Przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zasugerował, że państwo ukraińskie przestanie istnieć do 2034 roku.
Narodowy Bank Ukrainy deklaruje gotowość do podjęcia działań zapewniających stabilność rynku walutowego
Tempo osłabienia hrywny w ostatnich tygodniach może stworzyć dodatkowe ryzyko dla stabilności rynku walutowego, a co za tym idzie i cen, uważa Narodowy Bank Ukrainy (NBU).
„Dlatego Narodowy Bank jest gotowy podjąć odpowiednie działania w celu zapewnienia stabilności rynku walutowego, niezbędnego do dalszego zapewnienia stabilności cen” – oznajmił w czwartek rano NBU w odpowiedzi na pytania agencji Interfax-Ukraina.
Bank Centralny wskazał, że pomimo pewnego osłabienia hrywny, dotychczasowa dynamika kursu walutowego jest zgodna z celem NBU, jakim jest zapewnienie umiarkowanej inflacji, co potwierdza jego podejście do docelowego poziomu 5 proc. w czerwcu.
Nocny atak Rosjan na obwód kupiański
W nocy z 17 na 18 lipca siły rosyjskie zaatakowały obwód kupiański w obwodzie charkowskim. W wyniku ataku zginęła jedna kobieta, a dwóch mężczyzn zostało rannych
Rosjanie werbują uczniów do filii Szkoły Marynarki Wojennej
Rosjanie werbują uczniów z czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy do filii Szkoły Marynarki Wojennej w Nachimowie - informuje Narodowe Centrum Oporu.
Rosyjskie władze okupacyjne, dron morski zaatakował Sewastopol
Portowe miasto Sewastopol na okupowanym przez Rosję Krymie zostało zaatakowane przez morski dron – poinformowały rosyjskie władze okupacyjne
Kanał Crimean Wind Telegram udostępnił wideo, które rzekomo przedstawiało rosyjskie siły obronne strzelające w kierunku drona.
Ukraina nie komentuje ataków
Rosja umieściła na liście osób poszukiwanych kolejnego ukraińskiego dowódcę
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji postawiło pierwszego zastępcę szefa sztabu ukraińskich sił lądowych Ihora Fiodorowa.
„Poszukiwany na podstawie artykułu kodeksu karnego” – głosi wpis w odpowiedniej bazie danych, bez szczegółowych informacji na temat postawionych zarzutów.
Estonia przyłącza się do zakazu ruchu samochodów z białoruskimi tablicami rejestracyjnymi
Estonia poszła śladem Łotwy i Litwy, zakazując wjazdu do kraju samochodom z białoruskimi tablicami rejestracyjnymi.
Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii podkreśla, że pojazdy z białoruskimi tablicami rejestracyjnymi nie mogą wjeżdżać do Estonii przez przejścia graniczne, niezależnie od powodów pobytu właściciela lub użytkownika pojazdu na terenie Estonii lub UE.
Estoński MSZ dodał, że decyzja ta ma związek z zaostrzeniem unijnych sankcji wobec Białorusi, które obejmują m.in. zakaz wwozu do UE samochodów z białoruskimi tablicami rejestracyjnymi.
Sztab Generalny informuje o najnowszych stratach Rosji
Według strony ukraińskiej rosyjska armia straciła już ponad 536 tys. żołnierzy, w tym tylko ostatniej doby 1130.
Milionowe kary dla firm omijających sankcje
Czytaj więcej
Od tego roku KAS zaczęła realnie ścigać firmy, które omijają polskie i europejskie sankcje nałożone na Rosję i Białoruś – nałożono już blisko 21 mln zł kar.
Sytuacja na froncie
Ławrow: Rosja ma „niepodważalne dowody” na to, że amerykański dziennikarz Gershkovich jest szpiegiem
Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział 17 lipca, że istnieją „niepodważalne dowody” na to, że uwięziony reporter „Wall Street Journal” Evan Gershkovich jest winny szpiegostwa, na dzień przed planowanym wystąpieniem dziennikarza do sądu.
Umerow: Ukraina znajdzie rozwiązania niezależnie od tego, kto wygra wybory w USA
Ukraina znajdzie sposób na walkę z siłami Rosji, nawet jeśli były prezydent Donald Trump wygra drugą kadencję i zagrozi istotnemu wsparciu USA dla jej obronności - powiedział 17 lipca minister obrony Rustem Umerow.
Relacja ze środowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę