Klęska głodu w Strefie Gazy. Palestyńczycy: Dzieci już umierają z niedożywienia

Uznawana przez ONZ Klasyfikacja Faz Bezpieczeństwa Żywnościowego (The Integrated Food-Security Phase Classification) wskazuje, że w części Strefy Gazy przekroczony już został poziom przy którym mamy do czynienia z klęską głodu i obecnie masowe zgony są nieuniknione bez natychmiastowego zawieszenia broni i napływu żywności do rejonów odciętych od dostaw w związku z walkami.

Aktualizacja: 19.03.2024 12:32 Publikacja: 19.03.2024 05:13

Dystrybucja pomocy humanitarnej w Rafah

Dystrybucja pomocy humanitarnej w Rafah

Foto: AFP

O alarmujących doniesieniach, według których 70 proc. mieszkańców północnej części Strefy Gazy boryka się ze skrajnym deficytem żywności (o klęsce głodu mówimy, gdy odsetek ten wynosi 20 proc.), pisze Reuters.

Klęska głodu w Strefie Gazy: Palestyńczykom grozi masowe umieranie

Według wyliczeń organizacji monitorującej bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańcy dotkniętych klęską głodu części Strefy Gazy mogą zacząć masowo umierać z głodu — przez co rozumie się sytuację, w której dziennie z powodu głodu i chorób będących jego następstwem umierać będą dwie osoby na każde 10 tysięcy. 

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że 27 dzieci i troje dorosłych umarło już z niedożywienia na terenie enklawy.

Czytaj więcej

Obóz Bidena ma dość Netanjahu, ale nadal mu daje bomby

„Działania potrzebne, aby przeciwdziałać głodowi wymagają natychmiastowej politycznej decyzji o zawieszeniu broni wraz ze znaczącym i nagłym zwiększeniem napływu pomocy humanitarnej i dostępu do żywności dla wszystkich mieszkańców Strefy Gazy” - głosi komunikat resortu.

Z deficytem żywności ma borykać się 1,1 mln mieszkańców Strefy Gazy, a ok. 300 tys. znajduje się w rejonach, w których może dojść do masowych zgonów w związku z klęską głodu.

Izrael rozpoczął działania wojenne w Strefie Gazy po ataku Hamasu z 7 października, w którym zginęło ok. 1 200 mieszkańców Izraela, a 253 zostało uprowadzonych przez Hamas jako zakładnicy.

W działaniach odwetowych Izraela zginęło ponad 31 tys. Palestyńczyków — wynika z danych przekazywanych przez resort zdrowia Strefy Gazy.

Zachodni Brzeg i Strefa Gazy

Zachodni Brzeg i Strefa Gazy

PAP

Josep Borrell krytykuje Izrael za „używanie głodu jako broni na wojnie”

- W Gazie nie mamy już do czynienia ze znajdowaniem się na krawędzi głodu. Jesteśmy w stanie głodu... Głód jest wykorzystywany jako broń na wojnie. Izrael wywołuje głód — oświadczył szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, na konferencji w Brukseli poświęconej pomocy dla Strefy Gazy.

Szef MSZ Izrael, Israel Katz, w odpowiedzi wezwał Borrella, by ten „przestał atakować Izrael i uznał jego prawo do samoobrony przeciw zbrodniom Hamasu”. Zarzucił też Hamasowi, że ten, przy „współpracy” ONZ-owskiej agencji UNRWA, zakłóca dystrybucję pomocy humanitarnej.

Jednak agencje pomocowe twierdzą, że nadal nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości pomocy do Strefy Gazy, ani bezpiecznie rozprowadzać jej między Palestyńczykami, zwłaszcza w północnej części enklawy.

W poniedziałek wznowione zostały negocjacje ws. zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, ale przedstawiciele Izraela twierdzą, że doprowadzenie do porozumienia może zająć co najmniej dwa tygodnie. Rozmowy przeciągają się mimo presji USA na Izrael — administracja Joe Bidena chciała, aby zawieszenie broni rozpoczęło się przed ubiegłotygodniowym rozpoczęciem ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów.

W czasie poniedziałkowej rozmowy telefonicznej prezydent Joe Biden ostrzegł premiera Izraela, Beniamina Netanjahu, że ewentualna operacja lądowa Izraela w Rafah, mieście na granicy Strefy Gazy i Egiptu, gdzie przebywa obecnie ponad milion Palestyńczyków,„pogłębi chaos w Gazie”.

Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
USA alarmują: Izrael może zostać zaatakowany. Już w najbliższych dniach