Iran wysyła rakiety do Rosji. "Pogłębienie współpracy krajów objętych sankcjami"

Iran dostarczył Rosji około 400 rakiet balistycznych ziemia-ziemia, m.in. krótkiego zasięgu Fateh-110, takich jak Zolfaghar. Eksperci twierdzą, że ten mobilny pocisk jest w stanie atakować cele w odległości od 300 do 700 km.

Publikacja: 21.02.2024 21:41

Według irańskich źródeł odbyły się już co najmniej cztery dostawy rakiet

Według irańskich źródeł odbyły się już co najmniej cztery dostawy rakiet

Foto: Reuters

Jak twierdzą źródła zbliżone do irańskiej armii, dostawy rozpoczęły się na początku stycznia. Do porozumienia w tej sprawie doszło podczas spotkań pod koniec ubiegłego roku pomiędzy irańską i rosyjską armią oraz urzędnikami bezpieczeństwa, które odbyły się w Teheranie i Moskwie.

Dotychczas odbyły się co najmniej cztery dostawy rakiet, ale w nadchodzących tygodniach ma być ich więcej. Część rakiet została wysłana do Rosji statkiem przez Morze Kaspijskie, a inne samolotem.

– Będzie więcej dostaw – powiedział anonimowo irański urzędnik. – Nie ma powodu, aby to ukrywać. Możemy eksportować broń do dowolnego kraju, do którego chcemy.

Czytaj więcej

Iran opowiada USA: Nie chcemy wojny, ale się jej nie boimy

W październiku wygasły ograniczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożone przez Iran na eksport niektórych rakiet, dronów i innych technologii. Stany Zjednoczone i Unia Europejska utrzymały jednak sankcje nałożone na irański program rakiet balistycznych w związku z obawami dotyczącymi eksportu broni do swoich krajów na Bliskim Wschodzie i do Rosji.

Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby powiedział na początku stycznia, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone faktem, że Rosja jest bliska nabycia od Iranu broni balistycznej krótkiego zasięgu.

Stany Zjednoczone są zaniepokojone faktem, że Rosja jest bliska nabycia od Iranu broni balistycznej krótkiego zasięgu

Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby

Z kolei najwyższy prokurator Ukrainy powiedział w piątek, że rakiety balistyczne dostarczone Rosji przez Koreę Północną okazały się zawodne na polu bitwy i w cele trafiły tylko dwa z 24. Zarówno Moskwa, jak i Pjongjang zaprzeczają, jakoby Korea Północna dostarczyła Rosji amunicję używaną na Ukrainie.

Rakiety mogłyby wyrządzić znaczne szkody na Ukrainie

Z kolei Jeffrey Lewis, ekspert z Middlebury Institute of International Studies w Monterey, powiedział, że rodzina rakiet Fateh-110 i Zolfaghar to broń precyzyjna.

– Służą do wskazywania ważnych celów, wymagających precyzyjnego namierzenia – powiedział Lewis, dodając, że 400 sztuk amunicji mogłoby wyrządzić znaczne szkody na Ukrainie. Zauważył jednak, że rosyjskie bombardowania były już „dość brutalne”.

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy powiedział w telewizji, że nie ma oficjalnych informacji na temat zdobycia przez Rosję takich rakiet. Zaznaczył jednak, że rakiety balistyczne będą stanowić poważne zagrożenie dla Ukrainy.

Były minister obrony Ukrainy Andrij Zagorodnyuk ocenił, że Rosja chce uzupełnić swój arsenał rakietowy w czasie, gdy Ukrainie brakuje amunicji i innych materiałów. Pomagają jej w tym opóźnienia w zatwierdzeniu w Kongresie dużego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej.

Rosja chce uzupełnić swój arsenał rakietowy w czasie, gdy Ukrainie brakuje amunicji i innych materiałów.

Były minister obrony Ukrainy Andrij Zagorodnyuk

– Brak wsparcia USA oznacza braki naziemnej obrony powietrznej na Ukrainie. Chcą więc zgromadzić wiele rakiet i przebić się przez ukraińską obronę powietrzną – skomentował Zagorodnyuk, który przewodniczy kijowskiemu Centrum Strategii Obronnych, i doradza rządowi.

Iran potwierdza wysłanie rakiet do Rosji

Siły powietrzne Ukrainy poinformowały w grudniu, że Rosja wystrzeliła podczas wojny 3700 dronów Shahed, które mogą przelecieć setki kilometrów. Ukraińcy nazywają je „motorowerami” ze względu na charakterystyczny dźwięk ich silników; obrona powietrzna niszczy ich dziesiątki tygodniowo.

Iran początkowo zaprzeczył dostarczaniu Rosji dronów, ale kilka miesięcy później oświadczył, że dostarczył niewielką ich liczbę, zanim Moskwa rozpoczęła wojnę z Ukrainą w 2022 roku.

– Ci, którzy oskarżają Iran o dostarczanie broni jednej ze stron wojny na Ukrainie, robią to w celach politycznych – powiedział rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Nasser Kanaani. – Nie wysłaliśmy żadnych dronów do użycia na tej wojnie.

Czytaj więcej

Iran opracował nowy dron, specjalnie dla Rosji. Będzie polował na HIMARS-y?

Rob Lee, pracownik Instytutu Badań nad Polityką Zagraniczną w Filadelfii, przewiduje, że dostawa rakiet Fateh-100 i Zolfaghar z Iranu zapewni Rosji jeszcze większą przewagę na polu bitwy.

– Można ich użyć do atakowania celów wojskowych na odległościach operacyjnych, a rakiety balistyczne są trudniejsze do przechwycenia przez ukraińską obronę powietrzną – powiedział Lee.

Duchowni władcy Iranu stale dążą do pogłębienia stosunków z Rosją i Chinami, zakładając, że pomoże to Teheranowi przeciwstawić się amerykańskim sankcjom i położyć kres jego politycznej izolacji.

Czytaj więcej

Iran dołącza do organizacji, której członkami są Chiny, Indie i Rosja

Współpraca obronna między Iranem a Rosją zacieśniła się, odkąd Moskwa wysłała na Ukrainę wojsko w lutym 2022 roku.

Irańskie media państwowe podały, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu spotkał się we wrześniu w Teheranie z szefem irańskich Sił Powietrznych Gwardii Rewolucyjnej Amirali Hajizadehem, wówczas pokazano mu irańskie drony, rakiety i systemy obrony powietrznej.

Współpraca irańsko-rosyjska

W zeszłym miesiącu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło, że po grudniowych rozmowach w Moskwie oczekuje, że prezydent Władimir Putin i jego irański odpowiednik Ebrahim Raisi wkrótce podpiszą nowy, szeroki traktat o współpracy.

– To partnerstwo wojskowe z Rosją pokazało światu zdolności obronne Iranu – komentuje anonimowo irański urzędnik wojskowy. – To nie znaczy, że w konflikcie na Ukrainie stoimy po stronie Rosji.

Stawka jest wysoka dla władców Iranu w obliczu wojny między Izraelem a palestyńską grupą islamistyczną Hamas, która wybuchła 7 października. Stoją oni także w obliczu rosnącego sprzeciwu w kraju w związku z problemami gospodarczymi i ograniczeniami społecznymi.T

To partnerstwo wojskowe z Rosją pokazało światu zdolności obronne Iranu. Aleto nie znaczy, że w konflikcie na Ukrainie stoimy po stronie Rosji.

irański urzędnik wojskowy.

Dobrze poinformowany w tej sprawie zachodni dyplomata potwierdził dostawę irańskich rakiet balistycznych do Rosji w ostatnich tygodniach, nie podając więcej szczegółów. Powiedział jedynie, że kraje zachodnie są zaniepokojone tym, że wzajemne przesyłanie broni przez Rosję i Iran może wzmocnić jego pozycję w każdym możliwym konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi oraz Izraelem.

Iran poinformował w listopadzie, że sfinalizował ustalenia dotyczące dostarczenia przez Rosję myśliwców Su-35, helikopterów szturmowych Mi-28 i samolotu szkoleniowego dla pilotów Jak-130.

Analityk Gregory Brew z Eurasia Group, firmy konsultingowej ds. ryzyka politycznego, powiedział, że Rosja jest dla Iranu wygodnym sojusznikiem. – Relacje mają charakter transakcyjny: w zamian za drony Iran oczekuje większej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i zaawansowanej broni, zwłaszcza nowoczesnych samolotów – powiedział.

Ministerstwo obrony Iranu i Gwardia Rewolucyjna – elitarna siła nadzorująca irański program rakiet balistycznych – odmówiły komentarza. Ministerstwo obrony Rosji nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Jak twierdzą źródła zbliżone do irańskiej armii, dostawy rozpoczęły się na początku stycznia. Do porozumienia w tej sprawie doszło podczas spotkań pod koniec ubiegłego roku pomiędzy irańską i rosyjską armią oraz urzędnikami bezpieczeństwa, które odbyły się w Teheranie i Moskwie.

Dotychczas odbyły się co najmniej cztery dostawy rakiet, ale w nadchodzących tygodniach ma być ich więcej. Część rakiet została wysłana do Rosji statkiem przez Morze Kaspijskie, a inne samolotem.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Zacharowa: USA poniosą fiasko jak w Wietnamie i Afganistanie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konflikty zbrojne
Pieskow o decyzji Izby Reprezentantów: Ameryka będzie musiała za to odpowiedzieć
Konflikty zbrojne
Izba Reprezentantów zatwierdziła pomoc dla Ukrainy. Broń na froncie w mniej niż tydzień?
Konflikty zbrojne
Wojsko USA nie jest przygotowane na długi konflikt na Bliskim Wschodzie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Rosja wykorzystuje brak obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Wojsko szybko posuwa się naprzód