Ukraiński wywiad: Rosja korzysta ze Starlinków Elona Muska

Siły rosyjskie na okupowanej Ukrainie wykorzystują terminale Starlink wyprodukowane przez SpaceX Elona Muska do obsługi Internetu satelitarnego - podała w niedziele Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Publikacja: 11.02.2024 14:22

Antena satelitarna Starlink

Antena satelitarna Starlink

Foto: Stock Adobe

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 718

W niedzielę Ukraina stwierdziła, że siły rosyjskie korzystały z terminali satelitarnej usługi internetowej Starlink Elona Muska na okupowanych obszarach, publikując – jak twierdzi – przechwycone rozmowy pomiędzy dwoma rosyjskimi żołnierzami 83. Brygady Powietrzno-Szturmowej, która znajduje się w pobliżu objętych walkami miast Kliszczejewka i Andrijówka w częściowo okupowanym obwodzie donieckim.

„Odnotowano przypadki użycia danych urządzeń przez rosyjskich okupantów. Zaczyna to nabierać charakteru systemowego” – cytuje Reuters wypowiedź rzecznika Andrija Jusowa, Głównego Zarządu Wywiadu (GUR) ukraińskiego ministerstwa obrony.

GUR nie informuje, w jaki sposób jego zdaniem terminale zostały zdobyte przez siły rosyjskie – czy na przykład zostały zakupione z zagranicy, czy przejęte od sił ukraińskich.

Komunikat ten jest pierwszym oficjalnym oświadczeniem Ukrainy w sprawie rzekomego wykorzystania przez Rosję Starlinków.

Starlinki w Rosji? Firma Elona Muska nic o tym nie wie

8 lutego Starlink oświadczył, że jego terminale nie działają w Rosji i że SpaceX nigdy nie sprzedawała ani nie promowała tej usługi w Rosji, ani nie wysyłała sprzętu do lokalizacji w Rosji.

W oświadczeniu zamieszczonym w serwisie X Starlink nie wspomniał ani słowem o ich ewentualnym zastosowaniu na okupowanych terenach Ukrainy.

„Jeśli SpaceX uzyska informację, że terminal Starlink jest używany przez osobę objętą sankcjami lub nieupoważnioną, rozpatrzymy roszczenie i podejmiemy działania w celu dezaktywacji terminala, jeśli zostanie to potwierdzone” – stwierdziła firma.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca