Human Rights Watch: Izrael chce zagłodzić cywilów w Strefie Gazy

Human Rights Watch oskarża Izrael o zbrodnie wojenne, zarzucając stosowanie głodu jako metody prowadzenia wojny w Strefie Gazy, utrudnianie dostępu do podstawowych zasobów. HRW wzywa do międzynarodowej interwencji w celu rozwiązania pogłębiającego się kryzysu humanitarnego.

Publikacja: 18.12.2023 23:32

Obóz dla wysiedleńców w Rafah w południowej Strefie Gazy

Obóz dla wysiedleńców w Rafah w południowej Strefie Gazy

Foto: AFP

Od czasu ataku Hamasu na Izrael w dniu 7 października 2023 r. wysocy rangą urzędnicy izraelscy, w tym minister obrony Joaw Gallant, minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir i minister energii Israel Katz, otwarcie mówili o pozbawieniu mieszkańców Strefy Gazy możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Organizacja Human Rights Watch twierdzi, że siły izraelskie realizują tę politykę, co stanowi naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Czytaj więcej

CNN: Izraelscy żołnierze wobec cywilów w Gazie. "Odczłowieczenie"

- Od ponad dwóch miesięcy Izrael pozbawia ludność Gazy żywności i wody, co jest polityką zainspirowaną lub popieraną przez wysokich rangą izraelskich urzędników i dowodzi zamiaru prowadzenia wojny metodą głodzenia cywilów - powiedział Omar Shakir, dyrektor ds. Izraela i Palestyny w Human Rights Watch.

Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) podał 6 grudnia, że członkowie 9 na 10 gospodarstw domowych w północnej Gazie i 2 na 3 gospodarstwa domowe w południowej Gazie doświadczyło co najmniej jednej pełnej doby bez jedzenia.

Rzecznik izraelskiego MSZ odrzuca krytykę HRW

- Organizacja Human Rights Watch nie potępiła ataku na obywateli Izraela i masakry z 7 października. Nie ma moralnych podstaw, aby mówić o tym, co dzieje się w Gazie, jeśli przymyka oczy na cierpienie Izraelczyków i ich prawa człowieka - powiedział rzecznik izraelskiego MSZ Lior Haiat.

Czytaj więcej

Negocjacje ws. uwolnienia zakładników przez Hamas odbywają się w Warszawie

Izraelska rządowa organizacja pomocowa koordynująca działania rządowe na terytoriach, na których toczą się działania wojenne, poinformowała, że 17 grudnia skontrolowano i przepuszczono 201 ciężarówek z pomocą humanitarną w kierunku Strefy Gazy.

Wbrew prawu międzynarodowemu

Międzynarodowe prawo humanitarne, w szczególności Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego, zabrania stosowania głodzenia ludności cywilnej jako metody prowadzenia wojny. Świadome pozbawienie ludności cywilnej przedmiotów niezbędnych do jej przetrwania uznawane jest za zbrodnię wojenną.

Oprócz taktyki polegającej na głodzeniu cywilów, Human Rights Watch potępia trwającą przez ponad 16 lat izraelską blokadę Gazy jako karę zbiorową, również uznawaną za zbrodnię wojenną.

- Rząd izraelski stosuje zbiorowe karanie palestyńskiej ludności cywilnej, blokowanie pomocy humanitarnej i stosuje głodzenie jako broń - powiedział Omar Shakir. - Pogłębiająca się katastrofa humanitarna w Gazie wymaga pilnej i skutecznej reakcji społeczności międzynarodowej.

Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
USA alarmują: Izrael może zostać zaatakowany. Już w najbliższych dniach