"NYT": Izrael znał plan ataku Hamasu od roku, ale to zignorował. "Zbyt skomplikowane"

Na rok przed atakiem Hamasu na Izrael z 7 października, między przedstawicielami izraelskich władz krążył dokument opisujący plan ataku, który chcą przeprowadzić Palestyńczycy - pisze "New York Times".

Publikacja: 01.12.2023 05:30

Izraelscy żołnierze w Strefie Gazy

Izraelscy żołnierze w Strefie Gazy

Foto: AFP

40-stronicowy dokument, zatytułowany "Mur Jerycha", opisuje szczegółowo sposób przeprowadzenia takiego ataku, do jakiego doszło 7 października.

"Mur Jerycha": Dokument, który dokładnie opisywał plany ataku Hamasu

Dokument nie wskazuje kiedy do ataku miałoby dojść, ale opisuje metody, jakie zamierza zastosować Hamas, by zaskoczyć izraelską obronę w rejonie granicy ze Strefą Gazy. W dokumencie jest mowa o uderzeniu na izraelskie bazy wojskowe w tym rejonie i przygraniczne miasta.

Przedstawiciele izraelskich władz mieli uznać, że plan ten jest "zbyt skomplikowany", by Hamas mógł go zrealizować.

W dokumencie czytamy o zmasowanym ataku rakietowym i uderzeniu z pomocą dronów oraz ostrzale z broni automatycznej rejonu granicy, tak aby uszkodzić kamery bezpieczeństwa w jej rejonie, a następnie o przekroczeniu granicy przez bojowników, m.in. na paralotniach. Dokładnie tak wyglądał atak z 7 października - zauważa "The New York Times".

Izraelska armia zignorowała sygnały ostrzegawcze

Według dziennika na trzy miesiące przed atakiem analityczka z izraelskiej agencji wywiadu ostrzegł, że Hamas przechodzi szkolenie, które przypomina przygotowania do tego, co opisano w dokumencie. "Nie zgadzam się z tym, że to wyimaginowany scenariusz. To plan mający na celu rozpoczęcie wojny" - pisała analityczka. Jednak pułkownik z Dywizji Gazy, odpowiedzialnej za obronę pogranicza między Strefą Gazy a Izraelem, uznał, że zagrożenie nie istnieje.

Czytaj więcej

Zamach w Jerozolimie: Trzy osoby nie żyją, są ranni

Izraelski Kanał 12 w poniedziałek informował, że z upublicznionych e-maili izraelskiego wywiadu wynika, że przed atakiem ostrzegała podoficer, którą izraelskie media opisują jako "V".

Analityczka alarmowała, że Bojownicy Hamasu "szkolą się, w dużych grupach, do czegoś dużego". "To nie pokaz siły, to przygotowania do czegoś prawdziwego".

W ataku Hamasu na Izrael z 7 października zginęło 1 200 mieszkańców Izraela

Po ataku Hamasu Axios, powołując się na izraelskich urzędników pisał, że w nocy przed atakiem izraelski wywiad zaobserwował nietypowe zachowania Hamasu w Gazie, ale dowództwo izraelskiej armii i służby bezpieczeństwa, Szin Bet, nie zdecydowało się postawić jednostek w rejonie granicy w stan podwyższonej gotowości bojowej.

Ostatecznie podjęto decyzję, by poczekać na więcej danych wywiadowczych, przed podniesieniem gotowości bojowej jednostek na granicy. Hamas zaatakował kilka godzin później.

Ataku Hamasu na Izrael można było uniknąć?

Jak pisze "The New York Times" przedstawiciele izraelskich władz w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że gdyby armia potraktowała te ostrzeżenia poważnie i podjęła kroki mające na celu wzmocnienie ochrony granicy, Izrael mógł opóźnić realizację planu Hamasu, a nawet całkowicie uniemożliwić atak. 

W ataku Hamasu na Izrael z 7 października zginęło 1 200 mieszkańców Izraela a ok. 240 osób zostało uprowadzonych przez Hamas do Strefy Gazy jako zakładnicy. W operacji odwetowej rozpoczętej po ataku przez Izrael zginęło jak dotąd ok. 15 tys. Palestyńczyków.

40-stronicowy dokument, zatytułowany "Mur Jerycha", opisuje szczegółowo sposób przeprowadzenia takiego ataku, do jakiego doszło 7 października.

"Mur Jerycha": Dokument, który dokładnie opisywał plany ataku Hamasu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Premier Armenii Nikol Paszynian: Azerbejdżan przygotowuje nowy atak
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o wojnie Rosji z Ukrainą: Ukraina musi się pozbierać
Konflikty zbrojne
Berlin obawia się reakcji Moskwy. Pociski Taurus nie dla Ukrainy?
Konflikty zbrojne
Zełenski zaprasza Trumpa na front. I mówi co musi się stać, by wojna się skończyła
Konflikty zbrojne
Think tank analizuje wywiad Dmitrija Miedwiediewa. "Mówi, że Rosja zajmie Kijów"