Ukraińcy informują, że uszkodzili rosyjski okręt. I zapewniają, że nie był ukraiński

Rosyjski patrolowiec Paweł Dierżawin został uszkodzony na Morzu Czarnym w pobliżu okupowanego Sewastopola - potwierdziło nieoficjalnie Radio Wolność, u rzecznika marynarki wojennej Ukrainy, kapitana Dmytro Pletenczuka.

Publikacja: 12.10.2023 10:32

Paweł Dierżawin to okręt patrolowy projektu 22160 (na zdjęciu inny okręt tego typu)

Paweł Dierżawin to okręt patrolowy projektu 22160 (na zdjęciu inny okręt tego typu)

Foto: Mil.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 596

Rzecznik oświadczył, że nie może ujawnić szczegółów ataku, ale - jak dodał - może potwierdzić, że rosyjski okręt został uszkodzony.

Ukraina potwierdza uszkodzenie rosyjskiego okrętu

- Jesteście pierwszym medium, któremu oficjalnie potwierdzamy, że został uszkodzony. Nie mogę przekazać wam żadnych informacji o okolicznościach tego incydentu, tak go nazwijmy, ale do faktu doszło - powiedział kpt. Pletenczuk.

Rzecznik podkreślił, że chodzi o okręt rosyjskiej floty, choć w przeszłości okręt o takiej samej nazwie pływał też pod ukraińską banderą.

- Miały taką samą nazwę. Pamiętam, że jeszcze przed wojną była taka interesująca sytuacja. Mogę jedynie wskazać, że to nie jest ukraiński okręt (który został trafiony) - dodał.

Wcześniej media i kanały w serwisie Telegram informowały o eksplozji, która miała uszkodzić okręt Paweł Dierżawin, który wypłynął z portu w Sewastopolu.

Kanał "Krymiskij Wieter", powołując się na swoich czytelników podał, że ok. 10 rano dało się słyszeć eksplozję w rejonie Sewastopola.

Szef biura prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalia Humeniuk mówiła, że Siły Zbrojne Ukrainy sprawdzają doniesienia na temat tej eksplozji.

Rosyjski resort obrony nie komentował sprawy.

Ile rosyjskich okrętów zatopili Ukraińcy?

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że od początku wojny Ukraińcy zniszczyli 20 rosyjskich okrętów i jednostek nawodnych i jeden okręt podwodny.

Ostatnie sukcesy w tym zakresie Ukraińcy odnieśli w czasie ataku na stocznię w Sewastopolu, w której w suchym doku stały desantowiec Mińsk i okręt podwodny Rostów nad Donem. Oba okręty miały zostać poważnie uszkodzone - Ukraińcy twierdzą, że nie da się ich przywrócić do służby.

W kwietniu 2022 roku trafieniem pocisków ziemia-woda zestawu obrony wybrzeża Neptun ukraińskiej produkcji zatopiony został okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa. Był to pierwszy tak duży okręt stracony przez Rosję w walce od czasu II wojny światowej.

W ostatnich tygodniach dochodziło do ataków dronów morskich na rosyjskie okręty. Ukraińcy mieli też opracować podwodne drony, wobec których większość okrętów Floty Czarnomorskiej może okazać się bezbronnych, gdyż Rosjanie nie inwestowali w środki ochrony przed uderzeniami podwodnymi, jako że Ukraina nie ma okrętów podwodnych.

Czytaj więcej

Śmiertelne zagrożenie dla Floty Czarnomorskiej? Nowa broń Ukrainy

Rzecznik oświadczył, że nie może ujawnić szczegółów ataku, ale - jak dodał - może potwierdzić, że rosyjski okręt został uszkodzony.

Ukraina potwierdza uszkodzenie rosyjskiego okrętu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Orban proponuje umowę o partnerstwie UE z Ukrainą zamiast rozmów o członkostwie
Konflikty zbrojne
Wojna Izraela z Hamasem: Ofensywa przesuwa się na południe Strefy Gazy?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 648
Konflikty zbrojne
Birma. Partyzanci atakują, generałowie w opałach
Konflikty zbrojne
Stoltenberg: NATO powinno być przygotowane na złe wieści z Ukrainy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości