Uczestnicy festiwalu, dzieci, żołnierze: Co wiadomo o ludziach pojmanych przez Hamas?

Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało schwytanych w Izraelu przez bojowników Hamasu. Są oni obecnie przetrzymywani w różnych miejscach w Strefie Gazy, co utrudnia reakcję Izraela na sobotni atak.

Publikacja: 09.10.2023 12:28

Uczestnicy festiwalu, dzieci, żołnierze: Co wiadomo o ludziach pojmanych przez Hamas?

Foto: Instagram

Izrael stara się ustalić dokładną liczbę zakładników, którzy zostali zabrani do Strefy Gazy, odizolowanej nadmorskiej enklawy zamieszkałej przez prawie 2 miliony ludzi, jednego z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie.

Jeden z rzeczników Sił Obronnych Izraela (IDF) Richard Hecht powiedział CNN, że "dziesiątki osób" zostało schwytanych przez bojowników. Podkreślił, że w związku z pojmaniem cywilów, skomplikowane jest przeprowadzenie nalotów odwetowych na Strefę Gazy. Na konferencji prasowej mówił, że wśród przetrzymywanych są dzieci i osoby starsze.

Oprócz obywateli Izraela, w rękach bojowników mają być także obywatele innych państw. Dwoje obywateli Meksyku, kobieta i mężczyzna, "prawdopodobnie" zostało wziętych jako zakładnicy przez Hamas - powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Meksyku Alicia Barcena. Według brazylijskich władz, zaginęło również co najmniej trzech obywateli ich kraju.

Brygady Al-Kassam, zbrojne skrzydło Hamasu, ostrzegły, że izraelskie ataki mogą doprowadzić do śmierci zakładników, a ich rzecznik, Abu Obaida, przekazał, że schwytane osoby są przetrzymywane w wielu miejscach na terenie całej Strefy Gazy.

Czytaj więcej

Izrael zapowiada "całkowite oblężenie" Strefy Gazy. Nie będzie prądu, żywności i paliwa

Podpułkownik Jonathan Conricus, rzecznik Sił Obronnych Izraela, powiedział CNN, że "jest to bezprecedensowe w naszej historii, że mamy tak wielu obywateli Izraela w rękach organizacji terrorystycznej".

Minęło ponad 17 lat, odkąd izraelski żołnierz został wzięty do niewoli podczas ataku na terytorium Izraela. Tego rodzaju infiltracji baz wojskowych, miast i kibuców nie było od czasu walk w wojnie o niepodległość w 1948 roku.

Co wiadomo o osobach wziętych do niewoli przez bojowników Hamasu?

Uczestnicy festiwalu muzycznego

Setki uczestników festiwalu muzycznego Nova uciekało przez równiny pustyni Negew w pobliżu Urim, społeczności położonej w pobliżu Strefy Gazy, próbując uciec przed bojownikami Hamasu ścigającymi ich w pojazdach

Z nagrań publikowanych z mediach społecznościowych wynika, że niektórzy zginęli, a innych zostali schwytani. Ofiary ataku są rozpoznawane przez krewnych, którzy widzieli nagrania publikowane w internecie.

Na jednym z nagrań widać parę z Izraela zidentyfikowanych jako Noa Argamani i Avinatan Or. Zostali oni porwani przez członków Hamasu. Kobieta została wciągnięta na motocykl, a mężczyznę zmuszono do marszu z rękami za plecami. 

Czytaj więcej

Jak Hamas zaskoczył Izrael. Atak przygotowywano od lat

- To bardzo trudne, gdy widzisz, że ktoś, kto jest ci tak bliski i o kim tyle wiesz, jest traktowany w ten sposób - powiedział CNN Amir Moadi, współlokator Noa Argamani, dodając, że zna około pięciu lub sześciu osób, które były na festiwalu i nie ma z nimi kontaktu.

Na innym nagraniu widać nieprzytomną kobietę w otoczeniu uzbrojonych bojowników w Gazie. Potwierdzono później, że porwana kobieta to Shani Louk, która posiada niemiecko-izraelskie obywatelstwo.

Jej kuzyn potwierdził "Washington Post", że uczestniczyła w festiwalu muzycznym. Nie wiadomo, gdzie obecnie znajduje się kobieta. - Rozpoznaliśmy ją po tatuażach i długich dredach. Mamy nadzieję... Hamas jest odpowiedzialny za nią i innych - powiedział rozmówca dziennika.

Porwani mieszkańcy izraelskich osiedli przygranicznych

Rzecznik IDF gen. bryg. Daniel Hagari powiedział, że bojownicy Hamasu porwali także mieszkańców leżących w pobliżu granicy ze strefą gazy osiedli Be'eri i Okafim. Mieszkańcy, którym udało ukryć się przed bojownikami, przekazali później izraelskiej telewizji, że terroryści chodzili od drzwi do drzwi w poszukiwaniu ludzi.

Jedna z kobiet powiedziała CNN, że rozmawiała przez telefon ze swoimi dziećmi (16 i 12 lat), które były same w domu, gdy usłyszały strzały na zewnątrz i ludzi próbujących wejść do środka. Następnie przez telefon usłyszała, jak wyłamywane są drzwi.

- Słyszałam terrorystów mówiących po arabsku do moich nastolatków. Młodszy mówił do nich: "Jestem za młody, żeby iść" - powiedziała. - Połączenie zostało przerwane. To był ostatni raz, kiedy ich słyszałam - relacjonuje matka.

Stacja CNN rozmawiała również z mężczyzną, który na opublikowanym w internecie nagraniu rozpoznał swoją żonę i córki. Kobiety były wrzucane do ciężarówki, a wokół nich byli bojownicy, którzy wykrzykiwali "Allahu Akbar".

Czytaj więcej

W Izraelu znów wyją syreny. Rakieta zestrzelona nad Jerozolimą

- Nie wiem nawet, jaka jest sytuacja zakładników. Nie wygląda to dobrze - powiedział Joni Asher, dodając, że namierzył telefon swojej żony i dowiedział się, że znajduje się on w Strefie Gazy.

Na innym nagraniu wideo, zlokalizowanym przez CNN w Gazie, bosa kobieta zostaje wyciągnięta z bagażnika jeepa przez bojownika, a następnie wepchnięta na tylne siedzenie samochodu. Ma zakrwawioną twarz i związane ręce. Jeep jest na rejestracjach przypisywanych izraelskiej armii, co sugeruje, że mógł zostać skradziony i przywieziony do Strefy Gazy.

Porwani żołnierze Izraela

Wśród porwanych znaleźli się również członkowie izraelskiej armii.

- Przynosimy dobre wieści naszym (palestyńskim) więźniom i naszemu ludowi, że Brygady al-Kassam mają w swoich rękach dziesiątki schwytanych (izraelskich) oficerów i żołnierzy - powiedział rzecznik grupy Abu Obaida. 

Nagrania, opublikowane na oficjalnych kontach Hamasu w mediach społecznościowych, przedstawiają bojowników wyciągających dwóch wyraźnie przerażonych i oszołomionych żołnierzy z zatrzymanego czołgu. Nie jest jasne, w jaki sposób czołg został unieruchomiony, ale Hamas używał już wcześniej dronów do zrzucania bomb na izraelskie czołgi.

Na krótkim nagraniu widać, jak jeden z żołnierzy jest kopany przez bojowników. W kolejnym ujęciu żołnierz leży nieruchomo na ziemi.

Drugi żołnierz jest wyprowadzany przez bojowników Hamasu. Trzeci żołnierz - z zakrwawioną twarzą - leży nieruchomo na ziemi w pobliżu gąsienicy czołgu. 

Kolejne nagranie, zrobione później, pokazuje wielu różnych uzbrojonych mężczyzn wokół czołgu. Nigdzie nie widać trzech żołnierzy.

Izrael stara się ustalić dokładną liczbę zakładników, którzy zostali zabrani do Strefy Gazy, odizolowanej nadmorskiej enklawy zamieszkałej przez prawie 2 miliony ludzi, jednego z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie.

Jeden z rzeczników Sił Obronnych Izraela (IDF) Richard Hecht powiedział CNN, że "dziesiątki osób" zostało schwytanych przez bojowników. Podkreślił, że w związku z pojmaniem cywilów, skomplikowane jest przeprowadzenie nalotów odwetowych na Strefę Gazy. Na konferencji prasowej mówił, że wśród przetrzymywanych są dzieci i osoby starsze.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Prawie cały Sejm o ludobójstwie Tatarów krymskich, Konfederacja o ludobójstwie na Wołyniu
Konflikty zbrojne
Rosyjski pilot nie wytrzymał. Po ataku na dziecięcy szpital skontaktował się z ukraińskim wywiadem
Konflikty zbrojne
Rosja zbroi się na potęgę. Skala poważnie niepokoi NATO
Konflikty zbrojne
Czy Ukraina ma szansę odbić tereny zajęte przez Rosję? Szef BBN odpowiada
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Konflikty zbrojne
Ukraina chce atakować cele w Rosji bez ograniczeń. "Rosja nie ma ograniczeń"
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą