Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował, że minister obrony Ukrainy wraz z komisarzem Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka pracuje nad powołaniem rzecznika praw żołnierzy.
Restrykcje nałożone przez Unię Europejską w maju pozwoliły Polsce, Bułgarii, Węgrom, Rumunii i Słowacji na wprowadzenie zakazu krajowej sprzedaży ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika, zezwalając jednocześnie na tranzyt tych ładunków w celu eksportu.
- Przedłużymy ten zakaz pomimo ich braku zgody, pomimo braku zgody Komisji Europejskiej – zapowiedział polski premier Mateusz Morawiecki na wiecu przedwyborczym w Ełku. - Zrobimy to, bo leży to w interesie polskiego rolnika.
Czytaj więcej
Po ogłoszeniu decyzji Komisji Europejskiej o zdjęciu embarga na import ukraińskiego zboża szef polskiego rządu powiedział, że mimo to Polska embargo utrzyma. - Nie będziemy słuchać Berlina, bo to jest w interesie polskiego rolnika - zapowiedział Morawiecki. Politycy opozycji zarzucają rządowi nieudolność.
Węgry i Słowacja przedłużają embargo
Zgodnie z opublikowanym w piątek dekretem rządowym Węgry nałożyły krajowy zakaz importu 24 ukraińskich produktów rolnych, w tym zbóż, warzyw, kilku produktów mięsnych i miodu.