Ukraińska dyplomatka: Bachmut stał się dla Rosjan pułapką

Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują najważniejsze wzgórza górujące nad Bachmutem. Miasto stało się pułapką dla rosyjskich wojsk okupacyjnych - oświadczyła na spotkaniu Forum ds. Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa OBWE zastępczyni stałego przedstawiciela Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, Natalia Kostenko.

Publikacja: 20.07.2023 05:32

Ukraińscy czołgiści

Ukraińscy czołgiści

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 512

Pod koniec maja Bachmut, po ok. 11 miesiącach walk, został zajęty przez Rosjan. Bitwa o Bachmut uznana została za najbardziej krwawą bitwę piechoty w Europie po zakończeniu II wojny światowej.

Kontrofensywa Ukrainy: Natarcie Ukraińców na północ i południe od Bachmutu

Już w momencie zajęcia miasta przez jednostki Grupy Wagnera twórca tej formacji, Jewgienij Prigożyn, ostrzegał, że miasto jest zagrożone okrążeniem przez Ukraińców prowadzących działania ofensywne na flankach rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie.

Czytaj więcej

Ukraina zaatakowana w nocy pociskami hipersonicznymi i Iskanderami

W rejonie Bachmutu od 4 czerwca trwa ukraińska kontrofensywa, w czasie której Ukraińcy mają sukcesywnie posuwać się naprzód na terenach na północ i na południe od Bachmutu. W ostatnim czasie resort obrony Ukrainy sygnalizował, że w związku z opanowaniem wzgórz wokół Bachmutu miasto znalazło się pod kontrolą ogniową ukraińskiej armii.

- Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują prowadzenie działań ofensywnych w rejonie Bachmutu, nacierając na flankach, przeprowadzając kontrataki i umacniając swoje pozycje taktyczne. W efekcie ofensywy ukraińskie jednostki przejęły kontrolę nad wzgórzami górującymi nad Bachmutem, co pozwala im skutecznie monitorować ruchy wroga w mieście. Bachmut, obiekt ekscytacji rosyjskiej propagandy, stał się pułapką dla najeźdźców - stwierdziła Kostenko.

Bachmut był pierwszym większym (przed wojną liczył ok. 70 tys. mieszkańców) miastem zajętym przez Rosjan na Ukrainie od lipca 2022 roku i zdobycia przez Rosjan Lisiczańska.

Kostenko przekonywała, że w walkach o Bachmut Rosjanie ponieśli największe straty na trwającej wojnie, ale "nie byli w stanie osiągnąć swojego celu i będą musieli haniebnie się wycofać".

Czytaj więcej

Władze oczekują od Rosjanek, by rodziły więcej dzieci. Potrzeba żołnierzy

Komentując przebieg ukraińskiej kontrofensywy dyplomatka mówiła też, że ukraińska armia przejęła inicjatywę na froncie i stopniowo odbija tereny okupowane wcześniej przez Rosjan na południu i wschodzie Ukrainy.

Łącznie, od początku kontrofensywy, ukraińska armia miała odbić teren o powierzchni ponad 210 km2.

Ukraińska dyplomatka: Celem wyzwolenie wszystkich ziem zajętych przez Rosjan

- Całkowite wyzwolenie terytoriów tymczasowo okupowanych pozostaje priorytetem Ukrainy. Aby osiągnąć ten cel Ukraina użyje wszystkich dostępnych środków, w pełnej zgodzie z prawem do samoobrony zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych - zaznaczyła.

60 tys.

Tylu zabitych i rannych mieli stracić Rosjanie w walkach o Bachmut

- Ukraińska armia będzie używać amunicji kasetowej wyłącznie na terenach, na których skoncentrowane są rosyjskie oddziały, na tymczasowo okupowanych przez Rosję terytoriach, uważnie analizując każdy przypadek - mówiła też Kostenko nawiązując do decyzji USA o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej. - W bliskiej współpracy z naszymi międzynarodowymi partnerami, ukraińskie dowództwo wojskowe będzie uważnie szacować potencjalne ryzyko dla ludności cywilnej - dodała.

Według brytyjskiej misji przy OBWE Rosjanie stracili w rejonie Bachmutu ok. 60 tys. zabitych i rannych żołnierzy, posuwając się w czasie ofensywy zimowej o 29 km. Oznacza to, że każdy zajęty centymetr - jak wylicza Ukrinform - okupili stratą jednego zabitego lub rannego żołnierza.

Pod koniec maja Bachmut, po ok. 11 miesiącach walk, został zajęty przez Rosjan. Bitwa o Bachmut uznana została za najbardziej krwawą bitwę piechoty w Europie po zakończeniu II wojny światowej.

Kontrofensywa Ukrainy: Natarcie Ukraińców na północ i południe od Bachmutu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Początek wielkiej ucieczki. Gdzie trafią uchodźcy z Karabachu?
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 578
Konflikty zbrojne
"NYT": Wyzwolenie Bachmutu obsesją Zełenskiego? Tak sądzą urzędnicy USA
Konflikty zbrojne
Bloomberg: USA chcą wyjaśnień Warszawy w sprawie uzbrojenia dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania prowadziła tajne rozmowy z Rosją w związku z wojną na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej