Ukraina zaatakowana w nocy pociskami hipersonicznymi i Iskanderami

Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że poczynając od północy w czwartek będzie uważać wszystkie statki zmierzające do ukraińskich portów za jednostki potencjalnie przewożące ładunek wojskowy. W nocy z 19 na 20 lipca doszło do kolejnego zmasowanego ataku powietrznego na cele na południu Ukrainy.

Aktualizacja: 20.07.2023 08:01 Publikacja: 20.07.2023 04:53

Skutki ataku na Mikołajów

Skutki ataku na Mikołajów

Foto: Ukraińska policja

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 512

Rosyjska armia tłumaczy, że takie są skutki zakończenia obowiązywania tzw. porozumienia zbożowego i zamknięcia korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym.

"Porozumienie zbożowe" nie obowiązuje, Rosja informuje o skutkach

"Porozumienie zbożowe", czyli umowa zawarta 22 lipca 2022 roku przez Rosję,. Ukrainę, ONZ i Turcję, przewidywała, że z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym będą mogły wypływać transporty zboża i innych produktów żywnościowych. 17 lipca Rosja odstąpiła od porozumienia zarzucając stronom umowy, że nie przestrzegają jej zapisów dotyczących Rosji (chodziło o ułatwienie w eksporcie rosyjskiej żywności i nawozów).

"W związku z zakończeniem obowiązywania Inicjatywy Czarnomorskiej i zamknięciem morskiego korytarza humanitarnego, od północy czasu moskiewskiego, 20 lipca 2023 roku, wszystkie statki zmierzające do ukraińskich portów nad wodami Morza Czarnego, będą uważane za potencjalnie przewożące ładunek wojskowy" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Obrony Rosji.

Czytaj więcej

Rosja chce zniszczyć ukraiński eksport zboża

"W związku z tym kraje, pod banderami których statki pływają, będą uważane za zaangażowane w ukraiński konflikt po stronie kijowskiego reżimu" - dodaje resort obrony Rosji.

"Część obszaru morskiego w północno zachodniej i południowo wschodniej części wód międzynarodowych na Morzu Czarnym została uznana za tymczasowo groźną dla nawigacji. Odpowiednie informacje i ostrzeżenia o wycofaniu się z gwarancji bezpieczeństwa dla przewoźników morskich zostały z wyprzedzeniem wysłane (...)" - wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji.

Noc z 19 na 20 lipca - atak powietrzny na Odessę i Mikołajów

Tymczasem w nocy z 19 na 20 lipca, trzecią noc z rzędu, Rosjanie ostrzeliwali cele na południu Ukrainy. Pociski spadły znowu na Odessę, w której znajduje się jeden z portów ujętych w porozumieniu zbożowym i Mikołajów, gdzie również znajduje się port i infrastruktura związana z transportem ukraińskiego zboża i żywności drogą morską.

W Odessie, na którą miały spaść pociski hipersoniczne Oniks, wybuchł pożar w centrum miasta, na obszarze ok. 300 m2 - poinformował gubernator obwodu odeskiego, Ołeh Kiper.

Natalia Humeniuk, szefowa centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe" podała, że w Odessie zniszczony został budynek administracji. Ranne miały zostać co najmniej cztery osoby.

Z kolei w Mikołajowie pocisk trafił w budynek mieszkalny - rannych miało zostać 18 osób. Dziewięcioro rannych trafiło do szpitali (w tym pięcioro dzieci).

Dwie osoby uratowano spod gruzów - informuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim. Wcześniej Kim napisał, że są również ofiary śmiertelne ataku, ale nie podał ich liczby.

Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych informowało, że Ukraina była atakowana w nocy pociskami Oniks i Ch-22.

Rano pojawiła się informacja, że Rosjanie mieli skierować przeciwko celom na Ukrainie 19 pocisków manewrujących i 19 dronów-kamikadze. W stronę Ukrainy wystrzelono siedem pocisków Oniks, cztery pociski Ch-22, trzy pociski Kalibr i pięć pocisków balistycznych Iskander (te ostatnie wystrzelono z terytorium okupowanego Krymu). Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa pociski Kalibr, trzy pociski Iskander i 13 dronów kamikadze.

Dzień wcześniej, w wyniku ataku powietrznego na cele na południu Ukrainy, uszkodzona miała zostać infrastruktura portowa w porcie w Czarnomorsku, z którego w ramach "porozumienia zbożowego" od 22 lipca 2022 roku do 17 lipca 2023 roku wypływało zboże i żywność eksportowane przez Ukrainę. 

Czytaj więcej

Ukraiński minister: Rosjanie zniszczyli 60 tys. ton zbóż w nocnym ataku

Przed wojną Rosja i Ukraina były ważnymi dostawcami żywności (zwłaszcza pszenicy) dla państw Afryki i Bliskiego Wschodu.

Rosyjska armia tłumaczy, że takie są skutki zakończenia obowiązywania tzw. porozumienia zbożowego i zamknięcia korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym.

"Porozumienie zbożowe" nie obowiązuje, Rosja informuje o skutkach

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?