Rosja oskarża Ukrainę o próbę zabójstwa prominentnych dziennikarek-celebrytek

Sąd w Moskwie oskarżył siedem osób o usiłowanie zabójstwa Margarity Simonian, redaktor naczelnej propagandowej telewizji RT i Kseni Sobczak, prezenterki telewizyjnej i kandydatki w wyborach prezydenckich w 2018 roku.

Publikacja: 15.07.2023 23:47

Margarita Simonian i Władimir Putin

Margarita Simonian i Władimir Putin

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 4.0 International license

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 507

Sąd Rejonowy Basmanny w Moskwie aresztował siedmiu podejrzanych w sprawie przygotowania zamachu   - poinformowała służba prasowa sądu

W Moskwie i obwodzie riazańskim zatrzymano członków neonazistowskiej grupy „Paragraf-88” i internetowego "neonazistowskiego" stowarzyszenia NS/WP, którzy przeprowadzili rekonesans pod adresami pracy i zamieszkania Simonian i Sobczak.

Oskarżono ich o próbę zabójstwa Margarity Simonian, redaktor naczelnej propagandowej telewizji RT, nazywanej "pupilką Putina",  i Kseni Sobczak, prezenterki telewizyjnej i kandydatki w wyborach prezydenckich w 2018 roku.

Wśród aresztowanych jest czterech nieletnich urodzonych w latach 2005 i 2006 oraz 18-letni Michaił Bałaszow i 22-letni Jegor Sawieliew. Kolejna osoba zaangażowana w sprawę  była w chwili zajścia osobą nieletnią.

Oskarżeni, "motywowani nienawiścią narodową" wzięli udział w spisku  "wspieranym przez Ukrainę", mającym na celu zabicie obydwu celebrytek.

Oskarżeni zostali zatrzymani i aresztowani do 14 września.

Członkowie grupy rzekomo „potwierdzili przygotowanie zamachu na zlecenie SBU za nagrodę w wysokości 1,5 mln rubli za każde zabójstwo”, o czym informuje propagandowa rosyjska agencja TASS.

Ta sama agencja pisze, że przy zatrzymanych znaleziono karabin szturmowy Kałasznikowa, 90 nabojów do niego, noże, kastety, pałki gumowe, kajdanki, szewrony, flagi z symbolami nazistowskimi, literaturę nazistowską, a także "sprzęt łączności i komputery z informacjami potwierdzającymi ich zbrodnicze zamiary".

FSB opublikowało nagranie z przesłuchania założyciela neonazistowskiej grupy Paragraph-88. Twórca ugrupowania powiedział, że otrzymał od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zadanie zabicia Simonian i Sobczak, a członkom ugrupowania zapłacono 20 tys. rubli za rozpoznanie terenu.

FSB publikuje nagranie z zatrzymania Bałaszowa

FSB pokazała nagranie jednej z osób zatrzymanych. Zostało opublikowany przez m,.in.  TASS i RT.

Na nagraniu młody człowiek przedstawia się jako urodzony w 2005 roku Michaił Bałaszow, twórca neonazistowskiej grupy Paragraf-88, i mówi, że „skontaktowały się z nim służby specjalne Ukrainy, które zaproponowały zlecenie zabójstwa Kseni Sobczak i Margarity Simonian.'

Inny zatrzymany, 22-letni riazański prawicowy działacz Jegor Sawieliew, był oskarżony o przygotowanie do zabójstwa w 2019 roku,  potem został skazany na cztery lata więzienia w sprawie nawoływania do ekstremizmu w sieciach społecznościowych.

The Insider pisze o torturowaniu zatrzymanych

Rosyjski niezależny portal The Insider pisze, że zatrzymani pod zarzutem przygotowania zamachu na propagandystkę Margaritę Simonyan i prezenterkę telewizyjną Ksenię Sobczak, na dzień przed oficjalnym zatrzymaniem byli torturowani.

Oficjalny komunikat prasowy o aresztowaniu został wydany przez FSB w sobotę, 15 czerwca, podczas gdy podejrzani zostali zatrzymani w nocy z czwartku na piątek.

W rozmowie z The Insider przedstawiciel stowarzyszenia NS/WP powiedział, że tej nocy zatrzymani cały czas byli torturowani i zmuszani do zapamiętywania tekstu „zeznania".

Członek NS/WP skomentował także dla The Insider zarzuty o powiązania zatrzymanych ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy. Powiedział, że niektórzy mają znajomych na Ukrainie, ale żaden z zatrzymanych nigdy nie był na terytorium Ukrainy. Rozmówca nazwał oskarżenia o przygotowanie zamachu na Simonian i Sobczak „bzdurą czekistów”.

W kwietniu 2022 roku FSB ogłosiła, że ​​zapobiegła zamachowi na Władimira Sołowjowa i kilku innych propagandzistów. Sąd aresztował sześciu podejrzanych o planowanie zabójstw – także członków grup neonazistowskich.

Celebrytki dziękują organom ścigania

"FSB wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Komitetem Śledczym zatrzymała grupę, która z rozkazu Ukrainy przygotowywała mój mord. Śledzili mnie, znali wszystkie moje adresy. Do pracy, bracia!" - zagrzewała służby do śledztwa Simonian.

Następnie w nagraniu umieszczonym na Telegramie stwierdza, że "są rzeczy gorsze od śmierci".

"Są rzeczy gorsze od śmierci: wstyd jest gorszy od śmierci, zdrada, życie z poczuciem, że się zrobiło coś nieodwracalnego, gorsze od śmierci. Życzę tym chłopakom, którzy są teraz w areszcie, żeby to zrozumieli i żeby mieli w życiu czas, żeby to wszystko naprawić i spróbować zbudować swoje życie na nowo" - mówi "pupilka Putina".

Sobczak z kolei wyraziła wdzięczność organom ścigania za zapobieżenie zamachowi, „jeśli to wszystko prawda”. Dziennikarka podkreśliła, że "każdy terror jest zły, bez żadnych 'ale'".

Sąd Rejonowy Basmanny w Moskwie aresztował siedmiu podejrzanych w sprawie przygotowania zamachu   - poinformowała służba prasowa sądu

W Moskwie i obwodzie riazańskim zatrzymano członków neonazistowskiej grupy „Paragraf-88” i internetowego "neonazistowskiego" stowarzyszenia NS/WP, którzy przeprowadzili rekonesans pod adresami pracy i zamieszkania Simonian i Sobczak.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Dmitrij Pieskow: Oferta Władimira Putina dla Ukrainy aktualna mimo ataku na Sewastopol
rozmowa
Szefowa MSZ Łotwy o Rosji: Nie zamierza się zmienić
Konflikty zbrojne
Ukraina chwali się atakiem na ośrodek szkolenia operatorów dronów-kamikadze w Rosji
Konflikty zbrojne
Bliski Wschód zapłonie? Generał z USA obawia się wojny z udziałem Iranu
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Konflikty zbrojne
Marszałek z Korei Północnej ostrzega USA przed "nową wojną światową"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży