Kontrofensywa Ukrainy: Dalsze postępy w działaniach na południu

Ukraińska armia kontynuuje działania ofensywne na kierunkach melitopolskim i berdiańskim. W walkach o Bachmut ukraińska armia odnosi sukcesy i okopuje się na zdobytych pozycjach - mówi rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Andrij Kowalew.

Aktualizacja: 30.06.2023 14:38 Publikacja: 30.06.2023 09:28

Żołnierze ukraińskiej piechoty zmechanizowanej

Żołnierze ukraińskiej piechoty zmechanizowanej

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 492

Ukraina prowadzi kontrofensywę od 4 czerwca. W tym czasie Ukraińcy mieli wyzwolić co najmniej dziewięć miejscowości i zająć od ponad 100 do ponad 300 km2 okupowanego przez Rosjan terytorium.

Kontrofensywa: Sukcesy ukraińskiej armii na trzech kierunkach

Ukraińcy prowadzą kontrofensywę na trzech kierunkach - w kierunku Berdiańska i Melitopola (na południu Ukrainy) oraz w kierunku Bachmutu (na wschodzie).

Czytaj więcej

USA nie wykluczają przekazania amunicji kasetowej Ukrainie

Kowalew mówił o postępach ukraińskiej armii w kierunku miejscowości Liewadne-Prijutne (kierunek melitopolski) i Mała Tokmaczka-Oczeretuwate (kierunek berdiański).

Kowalew mówił też o częściowym sukcesie ukraińskiej armii w rejonie miejscowości Prywillja i Zaliznianskje w rejonie Bachmutu.

Według rzecznika Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, ukraińska armia wywiera presję na wroga na flankach zgrupowania w Bachmucie, odpychając Rosjan od wcześniej zajętych pozycji. Ze słów rzecznika wynika, że Ukraińcy umacniają się na zajętych pozycjach w tym rejonie, a na kierunku bachmuckim trwają ciężkie walki.

Ukraińska armia ma też nadal powstrzymywać ofensywę Rosjan w rejonie miejscowości Łyman, Awdijiwka i Marijinka.

Walki wokół Bachmutu toczą się na "szerokim froncie"

Z kolei Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy oświadczyła że Ukraińcy odzyskali inicjatywę strategiczną w rejonie Bachmutu i prowadzą tam natarcie.

Malar zaznaczyła przy tym, że Rosjanie skoncentrowali na tym odcinku frontu duże siły. Rosjanie mają na tym odcinku dysponować przewagę jeśli chodzi o liczbę żołnierzy i ilość broni. 

- Nie wkroczyliśmy do samego miasta. Ale kontrolujemy południowo-zachodnie przedmieścia miasta. Jednakże główne walki toczą się wokół niego. Można powiedzieć, że ofensywa prowadzona jest w kilku kierunkach. Nie tylko na flankach (Bachmutu), ale też na znacznie szerszym froncie - podkreśliła wiceminister obrony.

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerewaty, ocenił, że Rosjanie zgromadzili w rejonie Bachmutu nawet 50 tys. żołnierzy i 300 czołgów oraz 330 zestawów artyleryjskich.

Czytaj więcej

W rejonie Bachmutu walczyć ma 50 tysięcy Rosjan. Nie ma Grupy Wagnera

Jakie straty ponieśli jak dotąd Rosjanie?

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał też najnowsze dane o rosyjskich stratach. Od 24 lutego 2022 r. Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 228 340 żołnierzy, 4 041 czołgów, 7 863 pojazdy opancerzone, 4 127 zestawów artyleryjskich, 630 wyrzutni rakiet, 389 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 308 śmigłowców, 3 519 bezzałogowych statków powietrznych, 1 261 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 785 pojazdów (w tym cystern), 569 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili ok. 560 żołnierzy, trzy czołgi, sześć transporterów opancerzonych i 11 zestawów artyleryjskich oraz trzy wyrzutnie rakiet.

Ukraina prowadzi kontrofensywę od 4 czerwca. W tym czasie Ukraińcy mieli wyzwolić co najmniej dziewięć miejscowości i zająć od ponad 100 do ponad 300 km2 okupowanego przez Rosjan terytorium.

Kontrofensywa: Sukcesy ukraińskiej armii na trzech kierunkach

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 795
Konflikty zbrojne
Joe Biden nieustępliwy w sprawie ataku na Rafah. „Nasze stanowisko jest jasne”
Konflikty zbrojne
8 mln posiłków dotrze do Strefy Gazy. World Central Kitchen wznawia działalność
Konflikty zbrojne
Będą pięć razy szybsze od dźwięku. Wielka Brytania zbuduje rakiety hipersoniczne
Konflikty zbrojne
Ukraińcy przywracają zdolność bojową armii. "Główny nacisk stawiamy na jakość"