Kontrofensywa Ukrainy: Dalsze postępy w działaniach na południu

Ukraińska armia kontynuuje działania ofensywne na kierunkach melitopolskim i berdiańskim. W walkach o Bachmut ukraińska armia odnosi sukcesy i okopuje się na zdobytych pozycjach - mówi rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Andrij Kowalew.

Aktualizacja: 30.06.2023 14:38 Publikacja: 30.06.2023 09:28

Żołnierze ukraińskiej piechoty zmechanizowanej

Żołnierze ukraińskiej piechoty zmechanizowanej

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 492

Ukraina prowadzi kontrofensywę od 4 czerwca. W tym czasie Ukraińcy mieli wyzwolić co najmniej dziewięć miejscowości i zająć od ponad 100 do ponad 300 km2 okupowanego przez Rosjan terytorium.

Kontrofensywa: Sukcesy ukraińskiej armii na trzech kierunkach

Ukraińcy prowadzą kontrofensywę na trzech kierunkach - w kierunku Berdiańska i Melitopola (na południu Ukrainy) oraz w kierunku Bachmutu (na wschodzie).

Czytaj więcej

USA nie wykluczają przekazania amunicji kasetowej Ukrainie

Kowalew mówił o postępach ukraińskiej armii w kierunku miejscowości Liewadne-Prijutne (kierunek melitopolski) i Mała Tokmaczka-Oczeretuwate (kierunek berdiański).

Kowalew mówił też o częściowym sukcesie ukraińskiej armii w rejonie miejscowości Prywillja i Zaliznianskje w rejonie Bachmutu.

Według rzecznika Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, ukraińska armia wywiera presję na wroga na flankach zgrupowania w Bachmucie, odpychając Rosjan od wcześniej zajętych pozycji. Ze słów rzecznika wynika, że Ukraińcy umacniają się na zajętych pozycjach w tym rejonie, a na kierunku bachmuckim trwają ciężkie walki.

Ukraińska armia ma też nadal powstrzymywać ofensywę Rosjan w rejonie miejscowości Łyman, Awdijiwka i Marijinka.

Walki wokół Bachmutu toczą się na "szerokim froncie"

Z kolei Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy oświadczyła że Ukraińcy odzyskali inicjatywę strategiczną w rejonie Bachmutu i prowadzą tam natarcie.

Malar zaznaczyła przy tym, że Rosjanie skoncentrowali na tym odcinku frontu duże siły. Rosjanie mają na tym odcinku dysponować przewagę jeśli chodzi o liczbę żołnierzy i ilość broni. 

- Nie wkroczyliśmy do samego miasta. Ale kontrolujemy południowo-zachodnie przedmieścia miasta. Jednakże główne walki toczą się wokół niego. Można powiedzieć, że ofensywa prowadzona jest w kilku kierunkach. Nie tylko na flankach (Bachmutu), ale też na znacznie szerszym froncie - podkreśliła wiceminister obrony.

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerewaty, ocenił, że Rosjanie zgromadzili w rejonie Bachmutu nawet 50 tys. żołnierzy i 300 czołgów oraz 330 zestawów artyleryjskich.

Czytaj więcej

W rejonie Bachmutu walczyć ma 50 tysięcy Rosjan. Nie ma Grupy Wagnera

Jakie straty ponieśli jak dotąd Rosjanie?

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał też najnowsze dane o rosyjskich stratach. Od 24 lutego 2022 r. Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 228 340 żołnierzy, 4 041 czołgów, 7 863 pojazdy opancerzone, 4 127 zestawów artyleryjskich, 630 wyrzutni rakiet, 389 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 308 śmigłowców, 3 519 bezzałogowych statków powietrznych, 1 261 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 785 pojazdów (w tym cystern), 569 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili ok. 560 żołnierzy, trzy czołgi, sześć transporterów opancerzonych i 11 zestawów artyleryjskich oraz trzy wyrzutnie rakiet.

Ukraina prowadzi kontrofensywę od 4 czerwca. W tym czasie Ukraińcy mieli wyzwolić co najmniej dziewięć miejscowości i zająć od ponad 100 do ponad 300 km2 okupowanego przez Rosjan terytorium.

Kontrofensywa: Sukcesy ukraińskiej armii na trzech kierunkach

Pozostało 93% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?