CNN: Ukraina ma sieć agentów w Rosji, to oni atakują przy użyciu dronów

CNN podaje, powołując się na osoby z kręgu wywiadu USA, że Ukraińcy utrzymują sieć agentów i sympatyków na terytorium Rosji, którzy przeprowadzają akty sabotażu przeciwko rosyjskim celom. W ostatnim czasie Ukraińcy zaczęli dostarczać tym osobom drony do przeprowadzania ataków.

Publikacja: 05.06.2023 11:50

W Moskwie nie można obecnie używać dronów

W Moskwie nie można obecnie używać dronów

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467

Zdaniem przedstawicieli wywiadu USA to właśnie ci agenci mają stać za atakiem z użyciem dronów na Kreml, do którego doszło na początku maja (jeden z dronów eksplodował nad wieżą Kremla).

Nie jest jasne czy również atak na Moskwę, do którego doszło w ostatnich dniach z użyciem nawet 30 dronów, został przeprowadzony przez ukraińskich agentów wewnątrz Rosji. Podobnie nie jest jasne kto przeprowadza ataki na rosyjskie rafinerie w południowych obwodach Rosji.

Ukraina przerzuca drony przez granicę Rosji?

Jednak wywiad USA uważa, że Ukraina stworzyła komórki sabotażystów wewnątrz Rosji złożone z sympatyków Ukrainy i agentów wyszkolonych w prowadzeniu działań z zakresu sabotażu. Ukraina miała dostarczyć tym agentom produkowane na Ukrainie drony - twierdzą dwaj przedstawiciele administracji USA w rozmowie z CNN. Stacja podkręśla, że nie ma dowodów, by którykolwiek atak na terytorium Rosji został przeprowadzony przy użyciu dronów dostarczanych ukraińskiej armii przez USA.

Czytaj więcej

Czy Rosjanie atakują Rosjan belgijską bronią? Bruksela pyta Kijów

Wywiad USA nie wie dokładnie, jak Ukraina zdołała przerzucić drony za linie wroga, ale dwa źródła twierdzą, w rozmowie z CNN, że Kijów stworzył przetarte już dobrze szlaki przemytu, które mogą zostać wykorzystane do przerzutu dronów lub części dronów do Rosji.

Przedstawiciel europejskiej agencji wywiadu zwrócił uwagę, że rosyjsko-ukraińska granica jest długa i trudna do kontroli, co sprzyja tworzeniu szlaków przemytyniczych, czym strona ukraińska miała zajmować się od 2014 roku.

- To peryferyjne rejony Rosji. Każdy stara się przetrwać. Pieniądze mogą działać cuda - mówi rozmówca CNN.

To dobry sposób dla Ukraińców, by wysłać komunikat nie tylko do Władimira Putina, ale też do mieszkańców Rosji

Nicolas Vaujour, francuski wiceadmirał

Rzecznik ukraińskiej SBU, pytany o przerzut dronów do komórek sabotażystów w Rosji, odparł, że "tajemnicze eksplozje i ataki dronów w Rosji będą nadal trwać".

- Skomentujemy to tylko po zwycięstwie - dodał Wasyl Maliuk.

Oficjalnie Zachód potępia, nieoficjalnie - chwali

Oficjalnie przedstawiciele administracji USA krytykują uderzenia na terenie Rosji, ostrzegając, że mogą one prowadzić do eskalacji konfliktu. Ale w nieoficjalnych rozmowach z CNN przedstawiciele administracji USA i państw Zachodu uważają, że ataki na terytorium Rosji są sprytną strategią wojskową, która ma zmusić Rosjan do przerzutu części zasobów do ochrony własnej ziemi, przed rozpoczęciem przez Ukrainę kontrofensywy. 

Francuski wiceadmirał Nicolas Vaujour w rozmowie z CNN mówił, że ataki wewnątrz Rosji są po prostu "częścią wojny" i mogą być wykorzystane do wysłania sygnału do mieszkańców Rosji.

- To dobry sposób dla Ukraińców, by wysłać komunikat nie tylko do Władimira Putina, ale też do mieszkańców Rosji - dodał.

Przedstawiciele władz w Kijowie w prywatnych rozmowach mówią, że planują dalsze ataki na cele w Rosji, ponieważ pozwala to odciągnąć rosyjskie siły z frontu.

Konflikty zbrojne
Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu
Konflikty zbrojne
Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojsko wycofuje się z Górskiego Karabachu. Kreml potwierdza
Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Ukraina oskarża Rosję o użycie zakazanej broni do "oczyszczania okopów"