Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu. Ukraińcy potwierdzają

- Wycofujemy nasze jednostki z Bachmutu. Od dziś, od 5 rano - oświadczył Jewgienij Prigożyn w nagraniu umieszczonym w serwisie Telegram.

Aktualizacja: 25.05.2023 12:21 Publikacja: 25.05.2023 09:58

Jewgienij Prigożyn

Jewgienij Prigożyn

Foto: AFP

W sobotę Prigożyn, twórca Grupy Wagnera oświadczył, że po 10 miesiącach walk najemnicy Grupy Wagnera zajęli Bachmut (czego jednak nie potwierdzili oficjalnie Ukraińcy).

Po zajęciu Bachmutu Prigożyn zapowiedział, że wycofa jednostki najemników z rejonu działań wojennych w Bachmucie poczynając od 25 maja. Pozycje Grupy Wagnera w Bachmucie mają zająć teraz regularne jednostki rosyjskiej armii.

- Wycofujemy się z Bachmutu. Od dziś, od 5 rano, od 25 maja do 1 czerwca, większość jednostek przebazuje się do obozów na tyłach. Przekazujemy nasze pozycje armii - oświadczył Prigożyn.

Prigożyn na nagraniu ubrany jest w mundur, stoi na tle zniszczonego bloku mieszkalnego.

Słowa Prigożyna potwierdziła częściowo strona ukraińska. Z komunikatu wiceminister obrony Ukrainy, Hanny Malar wynika, że regularne rosyjskie jednostki zastąpiły oddziały Grupy Wagnera na przedmieściach Bachmutu, ale najemnicy nadal znajdują się w mieście.

Płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że liczba rosyjskich ataków w rejonie Bachmutu spadła w ciągu ostatnich trzech dni, choć ostrzał ukraińskich pozycji się utrzymuje.

Malar stwierdziła jednocześnie, że Rosjanie wzmacniają pozycje na flankach Bachmutu i ostrzeliwują siły ukraińskie, próbując wstrzymać ukraińskie natarcie na północ i południe od miasta. 

Dwa dni wcześnie Prigożyn w wywiadzie opublikowanym na jego kanale w serwisie Telegram ostrzegał, że Rosji grozi rewolucja podobna do rewolucji z 1917 roku, która obaliła carat w następstwie klęsk ponoszonych przez rosyjską armię w I wojnie światowej, jeśli moskiewskie elity nie zaczną myśleć poważnie o wojnie.

Prigożyn oświadczył też, że minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu powinien zostać osądzony i zastąpiony, podobnie jak szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, gen. Walerij Gierasimow.

Prigożyn ostrzegał też, że Ukraińcy, którzy nacierają na północ i południe od Bachmutu, chcą okrążyć rosyjskie zgrupowanie w tym mieście.

Czytaj więcej

Prigożyn: Służę Putinowi, Szojgu powinien być osądzony

Na kanale służby prasowej Prigożyna w serwisie Telegram pojawiło się też nagranie jego wypowiedzi w sprawie doniesień, że ukraiński wywiad wziął na cel prezydenta Rosji, Władimira Putina.

- Mogę powiedzieć, że Ukraińcy i, oczywiście, Główny Wydział Wywiadu, są dość okrutnymi ludźmi a ich wybory dotyczące likwidacji prezydenta Putina są dla mnie zrozumiałem. Jeśli chodzi o Gierasimowa czy Szojgu, moim zdaniem też są na to gotowi - stwierdził.

Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Ministerstwo Obrony Rosji wydało komunikat
Konflikty zbrojne
Rosja: Atak dronów na Moskwę. Uszkodzenia budynków
Konflikty zbrojne
17 rosyjski atak powietrzny na Kijów w maju. Jedna osoba nie żyje
Konflikty zbrojne
Armenia - Azerbejdżan: Jeden krok do nowej wojny
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Decyzje zostały podjęte
Konflikty zbrojne
Szef Sztabu Generalnego armii Czech nie wyklucza wojny NATO z Rosją