Ukraina przedstawiła 12 kroków do deokupacji Krymu

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, nakreślił 12 kroków do deokupacji Krymu, które obejmują ukaranie gubernatorów i kolaborantów, uwolnienie uwięzionych Ukraińców i Tatarów krymskich, demontaż mostu krymskiego i zmianę nazwy Sewastopola na Achtiar.

Publikacja: 02.04.2023 12:30

Ukraina przedstawiła 12 kroków do deokupacji Krymu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 403

Ołeksij Daniłow swoją 12-punktową propozycję przedstawił na Facebooku. Pierwszy punkt dotyczył projektu i lokalizacji pomnika "rosyjskiego okrętu wojennego idzie do piekła".

Zapowiedział również ściganie za kolaborację i zdradę stanu. Każdy przypadek współpracy z władzami okupacyjnymi ma być indywidualnie oceniany. 

"W odniesieniu do urzędników państwowych, sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy organów ścigania i innych kategorii osób, które od 2014 roku były zatrudnione przez władze Ukrainy, MSW, Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, Ministerstwo Obrony i inne, a które pracowały dla rosyjskich struktur okupacyjnych po lutym 2014 roku, ukraińskie sądy ustalą, czy podlegają one odpowiedzialności karnej. Ale jeśli nie, to zostaną pozbawieni emerytur państwowych, łącznie z zakazem dalszego zatrudnienia w organach państwowych i samorządowych Ukrainy" - poinformował Daniłow.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Jak alkohol wpływa na rosyjskich żołnierzy

"Rosja lub inny podmiot, który będzie rościł sobie prawo do sukcesji, zapewni bezwarunkową i całkowitą ekstradycję wszystkich osób podejrzanych o zdradę i inne przestępstwa kryminalne, zarówno obywateli Ukrainy, jak i Rosji, zaangażowanych w zbrodnie wojenne (międzynarodowe zbrodnie bez przedawnienia - ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości) popełnione na terytorium naszego państwa w ogóle, a Krymu w szczególności" - dodał.

Ścigani mają być także propagandyści - dziennikarze oraz eksperci, którzy przyczynili się do okupacji, militaryzacji edukacji dzieci i nawoływania do nienawiści wobec Ukrainy.

Kolejny punkt przewiduje, że "obywatele Rosji, którzy nielegalnie przybyli na pobyt na Półwyspie Krymskim po lutym 2014 roku, muszą natychmiast opuścić terytorium Ukrainy w terminie określonym przez prawo".

Czytaj więcej

Think tank: Rosja nie zrealizowała swoich celów do końca marca

"Umowy zatwierdzone na podstawie prawa nieukraińskiego po lutym 2014 roku, w tym dotyczące nieruchomości, są uznane za nieważne. Ustawa ta obowiązuje od 9 lat. Własność nieruchomości pozostaje w rękach obywateli Ukrainy. Jeśli zostanie zawłaszczona lub znacjonalizowana, okupanci zwracają mienie właścicielom" - zapowiada.

Plan zakłada także demontaż Mostu Krymskiego. 

"Realizowany jest kompleksowy program pod nazwą Detoksykacja, mający na celu neutralizację skutków wieloletniej propagandy rosyjskiej w świadomości społecznej mieszkańców półwyspu" - czytamy.

Daniłow chce również stworzenia bazy, w której zgromadzone będą przykłady rosyjskich zbrodni na obywatelach Ukrainy, którzy stawiali opór okupacji oraz przywrócenie praw aktywistów ukraińskich i krymskotatarskich.

Mówi także o natychmiastowym uwolnieniu wszystkich obywateli Ukrainy, Tatarów krymskich i Ukraińców, którzy od 2014 roku byli prześladowani przez Federację Rosyjską z powodów politycznych.

Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim
Konflikty zbrojne
Po ataku dronów: Moskwa stała się miastem przyfrontowym