Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 389

To ma być pierwsza wizyta Putina w Donbasie. Według rosyjskich mediów, Putin udał się do okupowanego Mariupola helikopterem. Podobno odwiedził kilka okupowanych dzielnic miasta samochodem i rozmawiał z mieszkańcami. 

Kontrolowane przez państwo rosyjskie media twierdziły, że Putin rozmawiał o rozbudowie infrastruktury miasta.

Eksperci: nie jest jasne, czy to Putin

Na pierwszych nagraniach z Mariupola widać Putina prowadzącego samochód czy rozmawiającego z "wdzięcznymi obywatelami".

"O dziwo wydaje się, że Putin odwiedził Mariupol. Zbliżenie się do linii frontu zajęło ponad rok. Jeździł po okolicy i rozmawiał z mieszkańcami. Nadal nie jestem jednak pewien. Putin ma wielu sobowtórów, a „wdzięczni” mieszkańcy byli prawdopodobnie cywilnymi pracownikami ochrony!" - napisał Dr Stephen Hall, wykładowca polityki rosyjskiej i poradzieckiej na Uniwersytecie w Bath.

"Rosyjski dyktator Władimir Putin w obecnie okupowanym przez Rosję ukraińskim mieście Mariupol, spotyka mieszkańców nowych mieszkań (których stare mieszkania zostały zniszczone przez armię rosyjską) w środku nocy. Surrealistyczny materiał filmowy (jeśli jest prawdziwy) z Kremla. Ale czy to jest prawdziwe?" - pyta Euan MacDonald, redaktor naczelny New Voice of Ukraine.

Anton Geraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy i samozwańczy „wróg rosyjskiej propagandy”, porównał zdjęcia Putina za biurkiem w Radzie Bezpieczeństwa i obrazy wychodzące z Mariupola.

Siły rosyjskie intensywnie bombardowały Mariupol od początku wojny. Miasto jest okupowane od maja 2022 roku.

16 marca minęła pierwsza rocznica rosyjskiego ataku na Teatr Dramatyczny w Mariupolu, w wyniku którego zginęły setki ukrywających się cywilów. Zostało to uznane przez Amnesty International za „oczywistą zbrodnię wojenną”.

Czytaj więcej

Rocznica nielegalnej aneksji Krymu. Niezapowiedziana wizyta Władimira Putina

Wizyta Putina w Mariupolu ma miejsce niecałe dwa dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania Putina i Marii Lwowej-Biełowej, rosyjskiej urzędniczki mającej nadzorować przymusowe deportacje ukraińskich dzieci do Rosji. Ta decyzja oznacza, że Putin i Lwowa-Bełowa mogą być teraz aresztowani w krajach, które ratyfikowały Statut Rzymski.

18 marca Putin odwiedził okupowany przez Rosję Krym – dziewięć lat po ogłoszeniu jego nielegalnej okupacji „oficjalną”.