ISW: Rosja straciła 15 pułków czołgów. Nie nadąży z uzupełnieniem strat

"Kreml kontynuuje wdrażanie środków, które stopniowo przygotowują rosyjski sektor przemysłowo-obronny na przedłużającą się wojnę na Ukrainie" - czytamy w najnowszym raporcie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 10.02.2023 06:02

Zniszczony rosyjski czołg

Zniszczony rosyjski czołg

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 352

ISW zaznacza przy tym, że Kreml "unika przy tym mobilizacji" wojennej gospodarki.

Think tank odnotowuje, że prezydent Rosji, Władimir Putin, odbył spotkanie z kierownictwem Agencji Inicjatyw Strategicznych 9 lutego i nakazał agencji wsparcie podmiotów w Federacji Rosyjskiej pracujących nad zwiększeniem produkcji bezzałogowych statków powietrznych.

"Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa, Dmitrij Miedwiediew, stwierdził wcześniej, że rosyjscy producenci uzbrojenia zamierzają zwiększyć dostawy dronów rozpoznawczych i bojowych, by wesprzeć działania na Ukrainie, a rosyjskie i irańskie władze planują budowę fabryki w Rosji, która wyprodukuje 6 tys. dronów w 'najbliższych latach'" - czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Rosja zaczęła wojnę z 3 tys. czołgów w gotowości bojowej. Straciła połowę?

ISW odnotowuje też czwartkową wizytę Miedwiediewa w fabryce czołgów w obwodzie omskim, w czasie której stwierdził on, że Rosja musi zwiększyć produkcję uzbrojenia, w tym nowoczesnych czołgów, w odpowiedzi na pomoc militarną Zachodu dla Ukrainy.

Think tank przywołuje też szacunki grupy Oryx, zajmującej się białym wywiadem, która podała, że Rosjanie stracili na Ukrainie 1 012 czołgów, podczas gdy kolejnych 544 zostało przechwyconych przez Ukraińców.

Rosyjska armia musi szybko uzupełnić straty, aby być w stanie prowadzić zakrojoną na szeroką skalę wojnę manewrową z użyciem wojsk zmechanizowanych

Według szacunków Oryx straty Rosji, jeśli chodzi o sprzęt pancerny, są równe połowie zdolnych do użycia czołgów, którymi Rosja dysponowała przed inwazją na Ukrainę.

"1 500 czołgów to liczba wystarczająca, by wyposażyć 15 pułków lub brygad pancernych, albo ok. 150 batalionowych grup taktycznych" - czytamy w analizie ISW.

"Rosyjska armia musi szybko uzupełnić te straty, aby być w stanie prowadzić zakrojoną na szeroką skalę wojnę manewrową z użyciem wojsk zmechanizowanych, przed zintensyfikowaniem działań ofensywnych na wschodniej Ukrainie" - pisze ISW. Think tank ocenia też, że Miedwiediew mówił o pomocy Zachodu dla Ukrainy, by ukryć fakt, że Rosja potrzebuje czołgów przede wszystkim w związku ze stratami ponoszonymi na Ukrainie. 

"Działania Kremla mające na celu przygotowanie rosyjskiej bazy przemysłowej na przedłużającą się wojnę, przy unikaniu szerszej mobilizacji rosyjskiej gospodarki, są nieprzystające do skali wojny, jaką Rosja prowadzi na Ukrainę i skalą strat ponoszonych przez rosyjską armię" - podsumowuje ISW.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 466
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Członek Dumy Państwowej: Nie osiągnęliśmy żadnych celów na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Generał USA: Ukraińska kontrofensywa będzie bardzo imponująca
Konflikty zbrojne
ISW: Dlaczego Prigożyn oskarżył rosyjskie wojsko o próbę likwidacji jego najemników
Konflikty zbrojne
Doradca Zełenskiego: Rosja musi ponieść totalną klęskę
Konflikty zbrojne
Prigożyn ponownie krytykuje rosyjskie wojsko i mówi, że jego najemnicy mogą udać się do Biełgorodu