Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 341

Mateusz Morawiecki podczas wywiadu dla francuskiej telewizji LCI powiedział, że "są takie części Rosji, które są więzieniami dla innych narodów".

Jako przykład podał Czeczenię, która, jak mówił, od wieków walczyła o wolność i w pełni na nią zasługuje.

Czytaj więcej

Kadyrow: Możemy oprzeć się całemu światu i wyzwolić całą Ukrainę

Kadyrow, który zastąpił swojego ojca na czele zainstalowanej przez Rosję administracji, zareagował na komentarze Morawieckiego nagraniem na Telegramie.

Stwierdził, że kraje Europy, w tym Ukraina, nie poparły Iczkerii, gdy w latach 90. ogłosiła ona niepodległość.

 - (Morawiecki - red.) Mówi, że ludzie muszą wspierać Iczkerię. Gdzie byłeś, gdy walczyliśmy o Iczkerię, kiedy broniliśmy interesu niepodległości, dlaczego nie poparły nas państwa europejskie, w tym Ukraina, a dziś nagle postanowiłeś wesprzeć nieistniejące państwo? Byłem Iczkerianinem i to wy przeszkodziliście nam w zbudowaniu państwa - mówił Kadyrow.

Jednocześnie Kadyrow uważa, że ​​Czeczenia dokonała słusznego wyboru pozostając z Rosją.

Według niego Czeczeni „sami zdeterminowali swój los” i chcą „żyć jako część Federacji Rosyjskiej”.

- To jest wybór ludzi. A dziś, nieważne jak bardzo byśmy chcieli odrębnego państwa, nie możemy w żaden sposób istnieć jako odrębne państwo, bo 1,5 miliona ludzi trzeba wyżywić, ubrać, obuć, wyedukować, załatwić  sprawy społeczne, budownictwo, inne programy i projekty - sami nie damy rady. Dlatego pod każdym względem, w każdym kierunku, nasi ludzie dokonali właściwego wyboru. I każdego roku, każdego dnia jesteśmy o tym przekonani – dodał szef Czeczenii.

Czeczeńska Republika Iczkerii to samozwańczy podmiot państwowy, który pojawił się w 1991 roku po rozpadzie ZSRR. Ramzan Kadyrow wraz ze swoim ojcem Achmatem Kadyrowem podczas pierwszej wojny czeczeńskiej walczył z Rosjanami o niepodległość Iczkerii. W drugiej wojnie czeczeńskiej walczył już po stronie Rosji, ostatecznie stał się człowiekiem Putina w Czeczenii.