57 chińskich samolotów wojskowych w pobliżu Tajwanu. Tajpej protestuje

Tajwan potępił Chiny za zorganizowanie drugich ćwiczeń wojskowych w pobliżu wyspy w ciągu niespełna miesiąca. W rejonie Tajwanu miało pojawić się 57 chińskich samolotów wojskowych.

Publikacja: 09.01.2023 05:38

Myśliwiec J-16

Myśliwiec J-16

Foto: Ministry of National Defense, Attribution, via Wikimedia Commons

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka.

Pekin nigdy nie wyrzekł się użycia siły, jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

W niedzielę Dowództwo Teatru Wschodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej podało, że podległe mu siły "wzięły udział w ćwiczeniach bojowych" na morzu i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu.

Czytaj więcej

Amerykański okręt wojenny przepływa przez Cieśninę Tajwańską. Gniew Chin

Celem ćwiczeń - jak wynika z komunikatu - było sprawdzenie gotowości bojowej i "zdecydowane przeciwstawienie się prowokacyjnym działaniom podejmowanym przez siły zewnętrzne i tajwańskie siły separatystyczne zmierzające do niepodległości" wyspy.

Tajwański pałac prezydencki w odpowiedzi stwierdził, że Chiny formułują "bezpodstawne oskarżenia" i zdecydowanie potępił ćwiczenia podkreślając, że pokój i stabilność w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i w całym regionie są "wspólną odpowiedzialnością Tajwanu i Chin".

Jak czytamy w oświadczeniu Tajwan nie zamierza eskalować konfliktów, ani prowokować sporów, ale będzie "zdecydowanie bronił swojej suwerenności i bezpieczeństwa".

W poniedziałek resort obrony Tajwanu podał, że w ciągu doby w rejonie wyspy wykryto 57 chińskich samolotów wojskowych i cztery jednostki nawodne. 28 samolotów wleciało w strefę identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu. 

Niektóre z tych 28 samolotów przekroczyły tzw. linię mediany na Cieśninie Tajwańskiej - czyli nieoficjalną granicę na wodach Cieśniny, dzielącą ją na część "chińską" i "tajwańską". Wśród tych samolotów były myśliwce Su-30 i J-16. Z kolei na południu od Tajwanu wykryto dwa bombowce H-6 zdolne do przenoszenia ładunków atomowych.

W czasie podobnych ćwiczeń, które chińska armia zorganizowała w grudniu, linię mediany przekroczyły 43 chińskie samoloty.

Największe w historii ćwiczenia w rejonie Tajwanu armia Chin zorganizowała w sierpniu 2022 roku, po wizycie na wyspie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka.

Pekin nigdy nie wyrzekł się użycia siły, jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Beniamin Netanjahu odpowiada na groźby Joe Bidena. "Możemy walczyć paznokciami"
Konflikty zbrojne
Andrzej Łomanowski: Wojna w Ukrainie. Pojawiają się niepokojące informacje
Konflikty zbrojne
Pomagają żołnierzom i cywilom. Dlaczego Rosjanie polują na ratowników pola walki?
Konflikty zbrojne
Parada wojskowa w Moskwie. Władimir Putin: Nie pozwolimy nikomu nam grozić
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Konflikty zbrojne
Były głównodowodzący armią Ukrainy oficjalnie odchodzi ze służby