Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 289

Pytany o relację między Rosją a USA  - po osiągnięciu porozumienia w sprawie wymiany odsiadującego w USA 25 lat więzienia handlarza bronią Wiktora Buta, na amerykańską koszykarkę, skazaną na 9 lat kolonii karnej za posiadanie narkotyków we wkładzie do e-papierosa - Dmitrij Pieskow oświadczył, że rozmowy dotyczyły tylko i wyłącznie wymiany.

Czytaj więcej

Blinken: Utrzymujemy kontakty z Rosją, by realizować interesy narodowe USA

- Wyciąganie hipotetycznych wniosków, że może to być krok w kierunku przezwyciężenia kryzysu w stosunkach dwustronnych, jest błędne - powiedział Pieskow. - Stosunki między Moskwą a Waszyngtonem pozostają w opłakany stanie.

Zdanie Pieskowa zdaje się podzielać ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow.

Na antenie kanału Rossija 24 Antonow stwierdził, że Stany Zjednoczone kontynuują politykę ograniczania obecności dyplomatycznej Rosji, ponieważ kolejnych 30 pracowników rosyjskich misji zagranicznych 1 stycznia 2023 roku opuści USA z powodu ograniczeń wizowych

Antonow podkreślił, że sytuacja wokół rosyjskich misji zagranicznych w Stanach Zjednoczonych pozostaje napięta. Pracownicy rosyjskich misji zagranicznych w Stanach Zjednoczonych nadal otrzymują groźby i "oferty zdrady ojczyzny" i współpracy z amerykańskimi służbami wywiadowczymi.