Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 286

W rozmowie z CNN  Victoria Nuland zauważyła, że „nikt nie przyznał się” do poniedziałkowych ataków dronów na rosyjskie bazy.

- Ale celem były bardzo precyzyjne bombowce, których Rosjanie używają do atakowania krytycznej infrastruktury – powiedziała, zauważając, że „Ukraińcy są niezwykle innowacyjni; tworzą własne drony, powietrzne i morskie, które są niezwykle skuteczne”.

Czytaj więcej

Eksplozje na lotniskach w Rosji. Minister z Ukrainy: Palą tam, gdzie nie wolno

Nuland, która właśnie wróciła z podróży do Kijowa, powiedziała, że polityka USA polegająca na niedostarczaniu Ukrainie broni ofensywnej, która mogłaby uderzyć w terytorium Rosji, nie uległa zmianie.

- Jak powiedziałam, Ukraińcy są niezwykle innowacyjni. Pracują bardzo ciężko z własnymi technologiami i własnym sprzętem - mówiła podsekretarz.

Nuland bezpośrednio oskarżyła rosyjskiego przywódcę o zbrodnie wojenne.  - Musimy pamiętać, że Putin sprowadził tę wojnę do każdego cywilnego domu, a to jest zbrodnia wojenna – powiedziała.

Dodała, że Putin rozpoczął nową fazę wojny: kiedy nie mógł wygrać na polu bitwy, postanowił spróbować zamrozić Ukrainę.

W poniedziałek sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Ukraińcy zbierają dowody zbrodni wojennych, ale dodał, że „nie chce przesądzać, dokąd to zmierza”.